ارتش روسیه کنترل بخش بزرگی از “سیویرودونتسک” را در اختیار دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، رویترز به نقل از «سرهی هیدای» فرماندار اوکراینی منطقه دونباس (شامل مناطق دونتسک و لوهانسک که روسیه آن را به عنوان استقلال به رسمیت شناخته و او جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک نامیده است). گفت که ادعای ارتش روسیه مبنی بر کنترل کامل شهر سیورودنتسک دروغ است.

او گفت: «این همه اشتباه است که روسیه بگوید کنترل شهر را در اختیار دارد. آنها بخش بزرگی از شهر را کنترل می کنند نه کل شهر را.

وی پیشتر گفته بود که 70 درصد شهر در کنترل ارتش روسیه است.

این مقام اوکراینی افزود: آخرین پل این شهر تخریب شده است و به همین دلیل امکان گرفتار شدن آخرین غیرنظامیان در شهر و ارسال کمک های بشردوستانه وجود ندارد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، همزمان با تشدید درگیری ها در شرق و جنوب اوکراین به هفته نامه آلمان گفت: «درگیری در اوکراین ممکن است سال ها طول بکشد».

دبیرکل ناتو همچنین افزود: عرضه تسلیحات پیشرفته به ارتش اوکراین، شانس آزادسازی منطقه دونباس از اشغال روسیه را افزایش می دهد.

در همین حال، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که روز جمعه از کیف بازدید کرد، در مقاله ای برای ساندی تایمز در لندن درباره آمادگی برای یک جنگ طولانی اظهارات مشابهی را بیان کرد. وی روز شنبه در گفتگو با خبرنگاران بر لزوم پرهیز از ناامیدی و ناامیدی از اوکراین تاکید کرد تا متحدانش بتوانند به اوکراینی ها نشان دهند که در دراز مدت از آنها حمایت خواهند کرد.

در همین راستا، ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین در پیامی اعلام کرد که به مناطق میکولایف و اودسا در جنوب این کشور سفر کرده و با سربازان اوکراینی در خط مقدم دیدار کرده است.

وی با اهدای مدال شجاعت به نظامیان اوکراینی در این مناطق گفت: “ما قطعا می جنگیم و قطعا پیروز خواهیم شد.”

زلنسکی در بیانیه قبلی خود گفته بود که نیروهای اوکراینی در درگیری با نیروهای روسی در شهر سیورودودسک در منطقه دونباس و همچنین در منطقه خارکف در شرق اوکراین جان خود را از دست داده اند. زلنسکی گفت: «شدیدترین جنگ در سیورودونتسک و دیگر شهرها و مناطق ادامه دارد. متأسفانه خسارت شدید بود.