ادعای نقض قطعنامه 2231 سازمان ملل توسط روسیه و ایران – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت اینترنتی وزارت خارجه بریتانیا، «جیمز کارائوکهنماینده بریتانیا در نشست شورای امنیت درباره اوکراین، روسیه را به استفاده از آن متهم کرد پهپاد ایرانی‌ها در مناقشه اوکراین و کردها گفتند: “روسیه و ایران قطعنامه 2231 برجام را نقض می‌کنند. روسیه اکنون بهانه می‌آورد زیرا نمی‌تواند از اقدامات خود دفاع کند. ما بارها دیده‌ایم که این کار را انجام داده‌اند.

نماینده بریتانیا افزود: بر اساس شواهد ارائه شده توسط اوکراین و گزارش های متن باز گسترده، دیدگاه ما روشن است: ایران پهپاد تحویل روسیه، غیرنظامیان اوکراینی و زیرساخت‌های غیرنظامی و تحویل پهپاد این برخلاف قطعنامه 2231 توافق هسته ای ایران است.

مالاگاسی کارائوکه وی ادامه داد: ما برخلاف روسیه حمایت خود را از تحقیقات بی طرفانه و کارشناسی شده توسط دبیرکل سازمان ملل متحد بر اساس دستور وی در قطعنامه 2231 اعلام کرده ایم تا واقعیت به وضوح مشخص شود. همانطور که اعضای شورا می‌دانند و دیگران توضیح داده‌اند، دبیرکل سازمان ملل چندین تحقیق در مورد ایران تحت قطعنامه 2231 انجام داده است که آخرین آنها در امارات و عربستان سعودی بوده است. این کاملاً با رویه قبلی و رایج مطابقت دارد. ادعای روسیه مبنی بر اینکه ما در تلاش هستیم تا بر دبیرخانه تأثیر نابه جا بگذاریم، هم پوچ و هم ریاکارانه است. روسیه که سعی می کرد حقارت خود را حفظ کند، ابتدا به دبیرکل و اکنون به کل دبیرکل حمله کرد که صرفاً کار خود را انجام داده است و روسیه تهدید کرد که اگر سازمان را آنطور که می خواهد انجام ندهد با سازمان همکاری خواهد کرد. دبیرخانه روسیه است. .کشور تمام می شود. این رفتار کشوری نیست که چیزی برای پنهان کردن ندارد. این واکنش یک قلدر است.

انگلیس همچنین گفت: روسیه در تلاش است تا توانایی سازمان ملل برای نظارت بر اجرای قطعنامه بزرگ منع اشاعه را تضعیف کند. وتو مالک آن بود. روسیه دوباره در تلاش است تا از برجام خارج شود خواب از آن برای نظارت بر خود استفاده کنید بین المللی برای محافظت.”

سفیر انگلیس در جلسه شورای امنیت خواسته های خود را مطرح کرد مور مور شدن وی گفت: گزارش‌های آشکارتر و بیشتر نشان می‌دهد که ایران قصد انجام این کار را دارد پهپاد و ممکن است موشک های بالستیک بیشتری را به روسیه منتقل کند. هر گونه انتقال کالا نقض بیشتر قطعنامه 2231 خواهد بود. روسیه استفاده می کند پهپاد ایران با حمله به غیرنظامیان به عنوان بخشی از تهاجم خود به اوکراین، منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت را نقض کرده و ممکن است مرتکب جنایات جنگی شود.

خواسته های نمایندگان بریتانیا پیشتر مطرح شده بود، “واسیلی نبنزیا، “نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت در مورد سازماندهی تحقیقات مربوط به استفاده پهپاد وی درباره جنگ در اوکراین گفت: شورای امنیت به دبیرخانه سازمان ملل متحد دستور داده است که در مورد منشاء این جنگ تحقیق کند. پهپاد در اوکراین استفاده نشده است و دبیرخانه نیز موظف به پذیرش چنین مسئولیتی نیست.»

نبنزیا وی در این نشست با انتقاد از روند بررسی استفاده از پهپادها در اوکراین گفت: در بند G ماده 6 یادداشت رئیس جمهور درباره قطعنامه 2231 (در مورد برنامه هسته ای ایران) به صراحت آمده است که دبیرخانه سازمان ملل تنها می تواند اقدامات دیگری را انجام دهد. در صورت اجبار توسط شورای امنیت، مگر اینکه چنین درخواستی توسط دبیرخانه ارائه شده باشد.»

کشورهای غربی می گویند که ارسال هواپیماهای بدون سرنشین از ایران به روسیه برای استفاده در اوکراین ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است، اما روسیه به شدت چنین ادعایی را رد می کند.

در ادامه این نشست، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، ادعاهای مربوط به استفاده روسیه از پهپاد ایرانیان در اوکراین آن را جعلی خواندند و در این دیدار گفتند: با توجه به اینکه شرکای غربی ما در تلاش برای افزایش تقلب در برخی هستند. پهپاد می گویند ایران به روسیه داده است، من می خواهم کامل توضیح دهم. جلساتی در مورد مسائل دیگر برگزار می شود م. شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه جلسه ای در رابطه با قطعنامه 2231 برگزار کرد که هر سه ماه یکبار برگزار می شود. سر وقت برای رسیدگی به مشکلات مربوط به اجرای قطعنامه 2231 تشکیل شد.