اخذ مالیات سود سپرده های بانکی از سال آینده – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگاران مهر، 13 خردادماه امسال خبری مبنی بر اخذ مالیات سود از تاسیسات بانکی توسط دولت منتشر شد.

اما طبق ماده 2 ماده 145 قانون مالیات های مستقیم سود تاسیس بانک خصوصی از پرداخت مالیات معاف است.

اما در بند «ر تبصره 6: قانون بودجه امسال استثناء بند 2 ماده 145 قانون مالیات های مستقیم است.

بر اساس این ماده قانون بودجه 1401، معافیت مالیاتی سود سپرده های بانکی مشمول اشخاص حقوقی نمی شود و مالیات بر سود سپرده های بانکی اخذ می شود، قانون امسال البته برای 8 شخص حقوقی به ویژه دارایی و شرکت های بیمه. رها هستند، این تبعیض پابرجا خواهد ماند.

اشخاص حقوقی که از پرداخت مالیات معاف هستند عبارتند از:

صندوق توسعه ملی

صندوق نوآوری و شکوفایی

بیمه مرکزی ایران

شرکت بیمه بازرگانی

صندوق دولتی حوادث ترافیکی

صندوق بیمه محصولات کشاورزی

صندوق های بازنشستگی

و پول بیمه خسارت

آن رفته.

تکذیب وزارت اقتصاد

اگرچه انتشار این خبر انتقاد برخی از منتقدان را برانگیخته است، اما مهدی محمدی، مدیرکل روابط عمومی وزارت اقتصاد و دارایی با تکذیب این موضوع، علاقه مندی مردم به سرمایه گذاری در صفحات شخصی خود در دنیای مجازی را تکذیب کرد. آن شب.

وی از برخی خبرنگاران و رسانه ها خواست در انتشار اخبار و صحت و سقم آن دقت بیشتری داشته باشند. SAHAZA اینها مراجع هستند ی ارتباط برقرار کرد.

پرداخت مالیات بر سپرده های بانکی از سال آینده

برخی از خطاهای رسانه ای از کجا می آیند؟

برای شفاف‌تر کردن کار دولت، شورای حکومت قبلاً بیانیه‌ای صادر کرده است هر لوایح و پیشنهادات وزارتخانه های مربوطه، اخیراً وزارت اقتصاد هر لایحه مالیات کل مالیات ها به کمیسیون اقتصادی هیأت وزیران ارائه شده که همچنان در دست بررسی کارشناسی است.

اما برخی از رسانه ها در 42 بیت اخیر به این پیشنهاد پرداخته اند هر صورتحساب ویژه کسر و قرار دادن علی حساب 10 درصد سود سپرده بانک ها، مؤسسات مالی و وام، نقدی و امثال آن به صورت ماهانه قبل از واریز سود به حساب هر یک از افراد به حساب سازمان امور مالیاتی کشور.» امسال به عنوان مالیات بر سپرده های بانکی نامیده شد.

رئیس مرکز امور مالیاتی کشور: قانون پرداخت مالیات هم اکنون برای تأسیس قانونی بانک ها در حال اجراست، اما نتیجه آن در سال های آینده مشخص خواهد شد.

محمد برزگری رئیس ستاد کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت:ر تبصره 6: قانون بودجه سال جاری مالیات بر سود تأسیس بانک در اشخاص حقوقی نیازی به تهیه آئین نامه اجرایی ندارد.

وی افزود: بر اساس قانون بودجه سال جاری، قانونگذار اعمال ماده ۲ ماده ۱۴۵ قانون مالیات‌های مستقیم بر سازمان‌های حقوقی را لغو کرده است.

برزگری تاکید کرد: اثر مالیاتی این قانون در سال 1402 ظاهر می شود، یعنی در سال 1401 این بخشودگی اعمال نمی شود، اما در سال 1402 که بنگاه قانونی باید مالیات عملکرد سال قبل (1401) خود را ارائه کند. آنها طبق قانون مالیات مستقیم از عفو مردان بهره نخواهند برد.

ماموران مالیاتی یادآور شدند: مواد مندرج در قانون بودجه سال جاری ابلاغ و اجرا شده است. اما تاثیر مالیات بر سود در راه اندازی بانک در یک شخص حقوقی در سال آینده مشخص می شود.