اخبار فعالیت های هسته ای ایران در گزارش خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در گزارش محرمانه آژانس هسته ای سازمان ملل که روز دوشنبه توسط رویترز مشاهده شد، آمده است که ایران در حال پیشرفت در توسعه غنی سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پرسرعت در تاسیسات زیرزمینی خود در نطنز است. به حرکت رو به جلو ادامه دهید

آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش می دهد که سومین آبشار یا خوشه سانتریفیوژهای IR-6 با کارایی بالا که اخیراً در پالایشگاه زیرزمینی نفت نطنز نصب شده است، اکنون عملیاتی شده است.

این گزارش همچنین به ادعای وی می افزاید که ایران به آژانس اطلاع داده است که قصد راه اندازی دارد سانتریفیوژ مفید است

این گزارش می افزاید: آبشاری از سانتریفیوژهای IR-4 و شش دستگاه IR-2m که قبلاً در آخرین بازدید در 31 اوت ناقص بودند، به طور کامل نصب شده اند اما هنوز مورد استفاده قرار نمی گیرند.

گزارش جدید آژانس در حالی منتشر شد که ایران تاکنون بیشترین همکاری را در پایبندی به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای نشان داده است، حتی در شرایطی که مقامات ایرانی می گویند با نقض وعده های خود مواجه است. تهران طرف غربی توافق هسته ای است.

روابط ایران و سفارت در سال‌های اخیر سیر صعودی عجیبی داشته است. این آژانس در برخی مواقع ایران را از تمامی اتهامات پاک می کرد و در برخی مواقع تحت فشار کشورهای غربی و همچنین رژیم صهیونیستی، ایران را به اتهامات مختلفی متهم می کرد.

اگرچه سفارتخانه‌ها همچنان به اتهامات وارده به کشورمان و بر اساس فشارهای خارجی از جمله لابی رژیم صهیونیستی ادامه می‌دهند، اما اخیراً در سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، این موضوع بی‌سابقه مورد بحث قرار گرفت. بین المللی انرژی اتمی در سرزمین های اشغالی آشکار شد. از آنجایی که رژیم صهیونیستی عضوی از معاهده NPT نیست، سفر گروسی نشان دهنده رابطه نزدیک صهیونیست ها با عناصر مختلف آژانس بین المللی است. بین المللی انرژی اتمی.

اما اساس اتهامات فعلی به زمانی برمی گردد که ترامپ از برجام خارج شد. پروژه مشترک رژیم صهیونیستی و دولت ترامپ برای نابودی برجام و توقف برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران تحت شدیدترین کارزار ارائه شد و سپس با فشار آمریکا به دفتر دولت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شد. و سه کشور اروپایی در ژوئن 2020، تصمیم آژانس توسط همان سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) و ایالات متحده دنبال شد.

نفوذ آمریکا در آژانس باعث شد رافائل گروسی در نتیجه لابی های ترامپ ریاست آژانس را به دست بیاورد و طبیعی است که او آماده پذیرش هرگونه اظهارات و تصمیمی است که به دستور غرب باشد، این یک دیپلمات و سیاستمدار فرصت طلب است. البته برخی از تحلیلگران بین المللی معتقدند که گروسی ایده های بزرگ تری در سر دارد و قصد دارد سمت دبیرکلی سازمان ملل را بر عهده بگیرد.