اجرای قوانینی که نیاز به ارزیابی بحران در سطح بالا دارند. “تقریبا هیچ” – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، 11 خرداد ریزش ساختمان کلانشهر آبادان و کشته شدن چند شهروند آبادانی همه را شوکه و اندوهگین کرد. پاییز یادآور فروریختن آوار است پلاسکو تهران در 20 ژانویه 2017 بود. پلاسکو که درس عبرتی برای کل کشور و مسکن ناامن برای دستیابی به کمترین میزان امنیت تلقی شد. اما نه تنها سازه‌های قدیمی ناایمن ناایمن هستند، بلکه حتی ساختمان‌های در حال ساخت شهر آبادان نیز با «مقررات ملی ساختمان‌سازی» مطابقت نداشتند و فروریختند.

یک هفته پس از سقوط این کلانشهر، یکی از رسانه ها فهرستی از 129 خانه ناایمن در تهران را منتشر کرد که مورد تایید و رد نهادهای مربوطه قرار گرفت. روبه اما به نظر می رسد بخش مهمی از این فهرست درست باشد.

چند خانه ناامن داریم؟

بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1395، در جدیدترین سرشماری نفوس و مسکن، تنها در بخش مسکن، در مسکن 23 میلیونی کشور، حدود 10 میلیون مسکن شهری و روستایی دارای مالکیت است. بدون استخوان یعنی حداقل 10 میلیون خانه در کشور داریم که مقاومت کافی در برابر زلزله ندارند.

سمت قدیم فقط در تهران با حدود یک میلیون و 150 هزار پلاک ثبت200000 آریاری ثبت روی پارچه بمالید؛ پلاک خودرو نیز باید بررسی شود ثبت این بسته به محل سکونت متفاوت است و ممکن است روی پلاک خودرو باشد ثبتبه عنوان مثال، 8 یا 10 ساخته شده وجود دارد. از یک طرف طبق برآوردهای آماری موثق 60 درصد از این 200000 پلاک. ثبت ایمن و مقاوم در برابر زلزله SY نه

متاسفانه آمار دقیقی از ساختمان های بلندمرتبه و ناایمن وجود ندارد و این روند در شهرهایی مانند مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز و در مناطق مرکزی و مرکزی این کلانشهرها که دارای بافت قدیمی و متراکم هستند نیز صادق است. ساختار پیدا شد، ساختمان های ناامن پیدا شد.

ما علاوه بر ساختمان‌های ناایمن، مناطق ناامن هم داریم، مثلاً بازار تهران یکی از ناامن‌ترین مکان‌های شهر است. با نگاهی به وضعیت سیم کشی ها، راه های فرار، جمعیت و تجهیزات این منطقه متوجه می شوید که امنیت چندانی ندارد و در صورت بروز حادثه به خصوص در روزهای شلوغ، این ازدحام جمعیت می تواند بسیار خطرناک باشد. . . زا و مراقب باشید.

رئیس اداره ریسک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی: فهرست ساختمان‌های ناایمن رها شده محدود به حریق است. مشکل سیستم های ناامن حتی بیشتر است

علی بیت اللهی، رئیس گروه مهندسی زلزله شناسی و ریسک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: وو با خبرنگار مهر درباره خانه در دسترس نیست امن در کشور و عواقب و مشکلات لیست انتشارات در دسترس نیست وی افزود: باید به خاطر داشت که ناامنی کلمه بسیار گسترده ای است و به احتمال زیاد این لیست یا لیست مشابه دیگری توسط سازمان آتش نشانی فقط یک اظهار نظر است. در دسترس نیست حفاظت از آتش و آتش، ترکیبی بیاور برخی از خانه ها فاقد کپسول آتش نشانی یا بدون کپسول آتش نشانی هستند.

ادامه داد: اما در دسترس نیست فقط حفاظت از خطر در دسترس نیست این محافظت در برابر آتش نیست. مهم ترین چیزی که ما را نگران می کند این است در دسترس نیست حفاظت در برابر زلزله شامل ساختمان های بدون ساختار، ساختمان های فرسوده در ساختمان های فرسوده و ساختمان های روستایی می شود. این ساختمان ها در برابر زلزله آسیب پذیر هستند.

بیت اللهی یادآور شد: مسکن ناایمن هم داریم به موقع های نرم شدن خاک ترتیب داده شد. همچنین در اطراف تهران در دامنه های خطرناک و تند کوه ساخته شده که طبیعتا فاقد حفاظ لازم است. بنابراین، تعریف ساختمان از نظر علمی ناایمن، ناامنی ساختمان در برابر خطرات احتمالی است به نحوی که ایمنی ساکنان آن ساختمان یا هر شخص دیگری را تهدید کند.

وی خاطرنشان کرد: با تعریف فوق اکثر خانه های کشور ما درصدی از ناامنی دارند.

یکی از اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرها در پاسخ به این سوال که طبقه بندی ساختمان های کلانشهر آبادان چیست، توضیح داد: کلان شهر یک ساختمان میانی است زیرا خانه تمام شده محسوب نمی شد. یا یک خانه صنایع دستی ساختمانی; زیرا برخی از طبقات مورد استفاده قرار گرفت و به هر حال افراد زیادی به دلیل آن جان خود را از دست دادند. اینها ساختمانهای در حال ساخت هستند که معمولاً باید یک سیستم کنترل و مدیریت را گذرانده باشند. فکر می کنیم این خانه ها درصدی از آنها را دارند که از حفاظت لازم برخوردارند زیرا طبق قانون و مقررات ساخته شده اند. اما مهمتر از آن، خانه در حال حاضر وجود دارد و در حال ساخت است برمی بودن.

عدم اطمینان در اجرای قانون بحران؛ 4 سال پس از تایید

وی خاطرنشان کرد: تعداد زیادی کارگاه ناایمن وجود دارد، اما به دلیل گستردگی کار تقریباً نمی توان کاری انجام داد، بنابراین برای انجام کاری به بند «ز» ماده 14 ق. قانون، قانون مدیریت بحران، به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرها دستور داده ایم که مسئولیت ارزیابی و حفاظت از ساختمان های بلندمرتبه را بر عهده بگیرند که امیدواریم مورد تکریم قرار گیرد و چندین ساختمان اولویت دار از تهران قابل مشاهده باشند. به ترتیب.

بیت اللهی گفت: این قانون در شهریور ماه سال 1388 ابلاغ شد و امیدواریم با اعتبار بخشیدن به این کار اقدام شود زا از سال 1399 شروع شد ولی متاسفانه تاکنون و علیرغم تلاش های مرکز تحقیقات توسعه راه، منازل و شهرک ها برای آغاز ارزیابی ساختمان های مهم و ناایمن تهران و شرکت های ارزیاب امنیتی فعال بودند اما هیچ کدام وجود نداشت. ; اگرچه این یک مشکل اساسی است و ارزیابی این سیستم های سطح بالا باید در 31 استان و 1241 شهرستان اعمال شود.

خوشبختانه تعداد بحران ها زیاد است زا زیاد نیست

وی افزود: البته تعداد ساختمان های بزرگ و بلندمرتبه و احتمال بروز بحران. زا، نه زیاد متأسفانه این کار انجام نشده است. بعد از پلاسکو اقدامات خاصی در این زمینه انجام نشد. اگر به لیست خانه های ناایمن از نظر آتش سوزی در شهر تهران نگاه کنید، متوجه می شوید که ساختمان های عمومی و قابل دریافت توسط سازمان آتش نشانی است که هر از چند گاهی تخمین زده می شود و قابل تشخیص است. .

با این حال، مسکن بلندمرتبه، ساختمان‌های دولتی، بانک‌ها و علی‌رغم اهمیت آنها در فهرست نیست. علاوه بر این، بازرسی از این ساختمان های ناایمن محدود به آتش سوزی است. بنابراین، اگر می‌خواهیم خارج از هیجان و شعار حاکم بر مسکن ناایمن کار کنیم، ابتدا باید اعتبار بدهیم زیرا این کار نیاز به تست، سنجش و مهارت‌های خاصی دارد. متأسفانه در چنین مواقعی که حادثه ای رخ می دهد، تنها چند فعالیت اطلاع رسانی انجام می شود، اما در عمل، مهم جلوگیری از اتفاقات گذشته نیست.

وی گفت: امیدواریم پس از حادثه متروپولیتن، موضوع بازرسی و نظارت بر ساختمان‌های ناایمن ادامه یابد. دو سال بعد از فروپاشی پلاسکو توانستیم قانون مدیریت بحران را تصویب کنیم اما در عمل اتفاق خاصی نیفتاد.

بیت اللهی گفت: سوال این است که ارزیابی بر عهده کدام دستگاه است، کدام اداره انجام می دهد و در نهایت کدام نهاد آن را تایید می کند؟ ساختمان های نهادی، خصوصی و دولتی نیز باید از هم جدا شوند. برای کنترل روابط ناسالم نیز باید گروه های حقوقی ذی صلاح ایجاد شود. اگر این روند و با اولویت های کلان شهرها انجام شود، می توان روی مسائل نظارتی در سطح بالا کار کرد.

گزارش ها از فروپاشی پلاسکو به تنهایی در این مطالعه باقی ماند

وی خاطرنشان کرد: پس از فروپاشی پلاسکو به دستور رئیس جمهور سابق کمیته ای برای بررسی آن و گروه هایی که زیر نظر آن کمیته کار می کنند تشکیل شد. ما نیز گزارش مفصلی تهیه کرده‌ایم، اما بدون تغییر باقی مانده است و ربطی به این گزارش‌ها و «چه باید کرد» ندارد. این یکی از مشکلات مطالعه ما بود که حتی پس از تکمیل مطالعه کامل تقریباً هیچ تأثیری در متن ساخت نداشت.

این محقق ادامه داد: اگر پلاسکو در بخش عملی ساخت و یا شاید گزارش حادثه کلانشهر قرار نگیرد، در قفسه کتابخانه دانشگاه باقی می ماند.

نتیجه گیری: «حمایت از مقامات ارشد غیرقابل اعتماد. تقریبا هیچی “

اگرچه بنیاد مسکن پس از زلزله ویرانگر بم شروع به نوسازی و نوسازی مسکن روستایی کرد و در سال‌های اخیر توانسته تا 50 درصد مسکن‌های روستایی را نوسازی یا نوسازی کند، اما تقریباً هیچ کاری برای ارزیابی ایمنی انجام نشده است. % پیشرفت داشته است.

در همین حال، قانون حاکم بر بحران، دولت را مجبور به ارزیابی مسکن ایمن می کند.

از یک طرف تهدید کلان شهر آبادان برای ساختمان در حال ساخت رخ داد که علی القاعده باید پس از تصویب الزامات امنیتی بخشی از سازه های ساخته شده باشد.الزامات سطح بالا و نظارتی برای ساخت و ساز و سیستم های نظارتی. ، و الزامات قانون باید رعایت شود.

با این حال، معاون اول رئیس جمهور و وزیر کشور گفت: ارتباطات ناسالم و فساد در صدور مجوزها و تایید تجهیزات بازرسی ساختمانی بیداد می کند، چرا در همه این مسیرها به این سیستم بالارده در دست ساخت توجه نشده است. صورتحساب. معاون اول رئیس جمهور و وزیر کشور.