ابریشم 70 درصد بیشتر از وب شده است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، وب یکی از قدرتمندترین ابزارهای شناخته شده علم است که اخیراً در بسیاری از دستاوردهای مهندسی مورد استفاده قرار گرفته است. در همین راستا در تحقیقات جدید محققان روش جدیدی برای فرآوری ابریشم ایجاد کرده اند که ساختار آن را برای بهبود عملکرد آن تغییر می دهد. قدرت نتیجه نهایی این تحقیق 70 درصد قوی تر از وب است.

محققان در تلاش هستند تا به روش های جالبی از ویژگی های منحصر به فرد تار عنکبوت تقلید کنند. پرورش عنکبوت ها برای تولید مقادیر زیاد مواد امکان پذیر است، اما در هر قسمت از محیط منطقه مناسبی برای آنها وجود ندارد.

از سوی دیگر، محققان بر روی نخ ساخته شده از پیله ابریشم تمرکز کردند. در سطح جهانی، تمام ابریشم هایی که به صورت تجاری استفاده می شوند، از گروه های تولیدی محصولات کشاورزی می آیند. اما مقاومت کم این نخ نسبت به وب باعث استفاده بیشتر در صنعت نساجی و مد شده است.

در این راستا، محققان چندین روش فرآوری شیمیایی برای استحکام بیشتر نخ ابریشم ابداع کرده‌اند. اکنون گروهی از محققان دانشگاه تیانجین چین روش جدیدی را توسعه داده اند.

آنها از نخ ابریشم طبیعی به عنوان ماده اصلی استفاده می کردند. مرحله پردازش شامل جوشاندن ابریشم در حمامی از مواد شیمیایی است که لایه ای از چسب ذوب شده را تشکیل می دهد. این ماده الیاف ابریشم را می پوشاند اما از تخریب پروتئین های آنها می کاهد. در مرحله بعد ابریشم را در حمامی حاوی فلزات و قندهای مختلف سفت می کنند تا استحکام آن افزایش یابد.

ژی لین، یکی از شیمیدانان دانشگاه تیانجین در این باره گفت: از آنجایی که ابریشم کرم از نظر ساختاری شبیه ابریشم تخم عنکبوت است (که نشان داده شده در حمام روی و آهن به خوبی عمل می کند)، محققان تصمیم گرفتند این گزینه را امتحان کنند. . راه هایی برای جلوگیری از موقعیت های خطرناک شکر نوعی قند است که می تواند تراکم و ویسکوزیته حمام شیمیایی را افزایش دهد و بر تشکیل الیاف تأثیر می گذارد.

نخی که این تیم تولید کرد سپس با دست چرخانده شد و شبیه نخ تار عنکبوت بود، اما از نخ ابریشم طبیعی قوی‌تر بود.

محققان دریافتند که محصول به دست آمده انعطاف پذیری بیشتری نسبت به نخ ابریشم طبیعی دارد.

این تحقیق در مجله Matter منتشر شده است.