ابرهای کوچک کرکی می توانند به نجات صخره بزرگ مانع استرالیا کمک کنند


سیدنی ، 28 سپتامبر – دانشمندان استرالیایی برای کاهش سرعت افزایش دمای بالا و آب های گرم مرجان های صخره بزرگ مانع ، قطرات آب اقیانوس را به آسمان می پاشند تا ابرها را برای حفاظت از گنجینه های محیطی ایجاد کنند.

محققان در پروژه موسوم به پروژه نورپردازی ابر گفتند که از یک توربین برای اسپری کردن ذرات میکروسکوپی دریایی برای غلیظ کردن ابرهای موجود و کاهش نور خورشید در بزرگترین اکوسیستم صخره های مرجانی جهان واقع در ساحل شمال شرقی استفاده می کنند.

دانیل هریسون ، مدرس ارشد در دانشگاه صلیب جنوبی که مدیریت پروژه را بر عهده دارد ، گفت: قطرات آب تبخیر می شوند و فقط بلورهای نمک کوچکی در جو باقی می مانند و اجازه می دهند بخار آب در اطراف آنها متراکم شود و ابر ایجاد می کند.

هریسون می گوید: “اگر این کار را برای مدت زمان طولانی انجام دهیم ، از چند هفته تا چند ماه که مرجان ها با گرمای دریا روبرو می شوند ، ما واقعاً می توانیم دمای آب را در ریف پایین بیاوریم.”

در آزمایش دوم میدانی در صخره بروداهرست در صخره بزرگ سد ، کوئینزلند ، استرالیا ، در مارس 2021 ، توده ای از دستگاه های تهویه کننده در کشتی قابل مشاهده است.
برندان کلاچر / دانشگاه صلیب جنوبی / توزیع از طریق رویترز

دومین آزمایش این پروژه در ماه مارس ، اواخر تابستان در نیمکره جنوبی انجام شد ، زمانی که صخره در شمال شرقی استرالیا داغترین داغ شد و اطلاعات ارزشمندی را در مورد اتمسفر هنگامی که مرجانها بیشتر در معرض سفید شدن هستند ، جمع آوری کرد.

ترکیب آب سبک و گرم باعث سفید شدن مرجان می شود. هریسون گفت: اگر در تابستان نور را تا 6 درصد بر روی صخره کاهش دهید ، “تنش سفید کننده” در اکوسیستم زیر آب 50 تا 60 درصد کاهش می یابد.

اما مزایای نورپردازی ابری با گذشت زمان کاهش می یابد مگر اینکه اقدامات دیگر روند تغییر آب و هوا را کند کند.

نمای کلی صخره برادهرست و یک کشتی تحقیقاتی در دومین آزمایش میدانی در صخره برادهرست در صخره بزرگ مانع ، کوئینزلند ، استرالیا ، در مارس 2021.
نمای کلی صخره برادهرست و یک کشتی تحقیقاتی در دومین آزمایش میدانی در صخره برادهرست در صخره بزرگ مانع ، کوئینزلند ، استرالیا ، در مارس 2021.
برندن کلاچر / توزیع از طریق رویترز

وی گفت: “اگر ما واقعاً اقدامات قوی در زمینه تغییرات آب و هوایی انجام دهیم ، شبیه سازی نشان می دهد که روشنایی ابر برای جلوگیری از کوچک شدن صخره کافی است و در واقع تا آن زمان که انتشار کربن را کاهش دهیم ، آن را مشاهده می کنیم.”

یکی از مشهورترین جاذبه های طبیعی استرالیا ، صخره نزدیک بود که توسط سازمان ملل در فهرست میراث جهانی در معرض خطر قرار گیرد ، اگرچه پس از لابی توسط استرالیا از مقصد فرار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید