آیا مستاجران در دریای متلاطم راه حلی برای تعیین نرخ اجاره بها هستند؟ – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


خبرگزاری مهر – گروه استانی: فروش و اجاره املاک در لرستان با نارضایتی مستاجران رو به افزایش است، موضوعی که انتقاد برخی مسئولان و مسئولان را برانگیخته است.

ظروف نقره داغ از صاحبخانه ها و فروشندگان

اگر این موضوع را در کنار سایر شاخص های اقتصادی لرستان قرار دهیم، با تعارض تلخ و عجیبی مواجه خواهیم شد، سومین استان شاخص فقر نیز رکورد رشد مسکن را به ثبت رسانده است! این بدان معناست که استان های بیکار و محروم یکی از گران ترین بازارهای مسکن را تجربه می کنند.

بیش از 35 درصد از جمعیت یک میلیون و 760 هزار نفری استان لرستان، اینجا عده ای از مالکان و مشاوران املاک، در بحبوحه حذف نظارت و عدم نظارت مسئولان، پول داغ مستاجران را به همراه دارند. !

این در حالی است که بر اساس تصمیم مرکز نظارت بر بازار، آستانه افزایش اجاره بها نسبت به 1400 اجاره بها در تهران، شهرهای بالای یک میلیون نفر، 20 درصد و سایر شهرها 25 درصد بیشتر است. 15 درصد اما در لرستان و به ویژه در شهر خرم. از اجرای این مصوبه در آباد اطلاعی در دست نیست و میزان اجاره بها در این استان و شهرستان همچنان مورد انتقاد شدید مستاجر است.

در این شرایط نمی توانم خانه اجاره کنم

در همین رابطه یکی از مستاجران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه با شرایط زیر نمی توانم خانه اجاره کنم، گفت: یک کارگر کم درآمد و سه فرزند چگونه می توانند اجاره خانه را پرداخت کنند؟

وی با بیان اینکه تفاوتی در محله ها وجود ندارد، چه در حاشیه و چه در حاشیه، اجاره بها بسیار گران است و گفت: مالکان و مشاوران املاک همه هزینه های سفر را زمین بالا می بردند.

مستاجر در ادامه سخنان خود درباره قانون حاکم بر اجاره بهای دولتی گفت: اگر دولت به صورت قانونمند و هدفمند و البته با داشتن ضمانت اجرایی انجام دهد، حتما خوب است.

وی تصریح کرد: اگر همه این قانون را اجرا کنند، خوب است از افزایش قیمت مسکن و ملک به صورت غیرقانونی جلوگیری شود.

ثبت رکورد اجاره در خرم آباد!

یکی دیگر از مستاجران در گفتگو با خبرنگار مهر، قیمت مسکن و اجاره بها در خرم آباد را نگران کننده دانست و گفت: فکر می کنم قیمت مسکن و اجاره بها در خرم آباد به رکورد بالایی در شهر خرم آباد رسیده است.

وی با بیان اینکه البته علاوه بر صاحبخانه، مشاور املاک نیز پاسخگوی این مشکل و این شرایط است، افزود: به نظر من اما به نظر من بیشتر احتمال دارد موضوع را مطرح کند، قیمت مسکن، و این واقعیت است

این مستأجر خرم آبادی ادامه داد: خانه پر از خانه و خانه های ضعیف به قیمت وثیقه و اجاره است.

اجاره بها در خرم آباد چهار برابر شد!

این مشاور املاک در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در برخی مناطق اجاره بهای خانه چهار برابر شده است، گفت: به مالک و صاحبخانه می گوییم اما مستاجر گرفتار است، مشکل مالی دارند اما کاهش قیمت خانه و اجاره گران نیست!

وی گفت: تا آن زمان فقط مشاوران املاک «بد شهرت» دارند.

این مشاور املاک گفت: صاحبخانه داریم می گوید این قیمت خانه شما نیست، اما مهم نیست که اگر کار من را انجام ندهید دوباره به بنگاه معاملات ملکی دیگری مراجعه کنم.

دولت باید هر چه زودتر اقدام کند

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد و اشترینان در شورای اسلامی نیز در این باره گفت: بحث مسکن یکی از مسائل و مشکلات مردم در کشور است.

وی در خصوص اقدامات رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی گفت: این اقدامات کافی نیست زیرا قیمت مسکن بیش از 10 برابر شده است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: مردم نمی توانند خانه اجاره کنند و یا خانه بخرند.

گودرزی با بیان اینکه باید برای این امر برنامه ریزی شود و دولت از تمام توان خود در این امر استفاده کند، گفت: در حال حاضر بحث مسکن اولویت اصلی مردم است.

الزام مشاور املاک برای پیروی از لیست قیمت جدید

در همین راستا حمید القاصی مهر مدیرکل تعزیرات حکومتی لرستان نیز با اشاره به بازدید اصناف و اتحادیه های صنفی در استان، خاطرنشان کرد: در این راستا پیروی از لیست قیمت جدید مشاور املاک. کمیته ای بود که ما در این بازدیدها تاکید کردیم.

وی عدم اعلام لیست جدید از سوی رئیس اتحادیه را مصداق تخلف رئیس اتحادیه دانست و اظهار داشت: در صورت عدم اعلام لیست جدید از سوی اتحادیه، وی پذیرفته می شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی لرستان ادامه داد: مشاوران املاکی که از تصمیم مرکز مدیریت بازار پیروی نکنند نیز محروم خواهند شد.

القاصی مهر در خصوص مصوبه وزارت راه و شهرسازی درباره نرخ اجاره بها گفت: بر اساس مصوبه وزارت راه و شهرسازی نرخ اجاره بهای شهری در مناطق شهری 25 درصد و در سایر شهرها 20 درصد است. گزارش تایید شده و ناآشنا با 135 نظام تعزیرات حکومتی و 124 سازمان سکوت.

نصب سیستم “اطلاعات خانه” ضروری است.

بهمن جعفری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان پیش از این گفته بود که 2907 مشاور املاک در لرستان وجود دارد که از این تعداد 1147 مشاور در شهر خرم آباد هستند.

وی با بیان اینکه ۲۵۷ گروه مشاور املاک در استان شناخته شده بودند که مجوز نداشتند، گفت: با همکاری مجمع اصناف و پلیس املاک می توانیم مشاوران املاک غیرمجاز را ظرف یک ماه دستگیر کنیم.

جعفری بر لزوم تعریف پهنه بندی بر اساس حریم شهر بر اساس نقشه پهنه بندی در دست قانون توسعه و عمران شهر تاکید کرد و گفت: همچنین نظارت بر ذهنیت شوراها در مورد ملکی که افزایش قیمت را مدیریت می کند. یک زنجیره، با تحریم های دولت، بازرسی باید انجام شود. یک چیز مشترک وجود دارد.

وی همچنین ناهماهنگی سامانه «اطلاعات مسکن» لرستان در ثبت آمار و اطلاعات مسکن را مورد تاکید قرار داد و گفت: در صورت فعال شدن این سامانه، اطلاعات بازار خانه در دسترس خواهد بود، قرارداد به صورت رسمی و آنلاین در این سامانه ثبت می شود. اگرچه این سامانه در لرستان مستقر نیست اما متولیان این سامانه راه و شهرسازی، ثبت و اسناد و همچنین سازمان حراست هستند.

بنابراین گزارش ها، مشاهدات میدانی و اظهارات دست اندرکاران بازار مسکن حاکی از آن است که مصوبه دولت و روسای دستگاه ها برای تعیین نرخ ناکام مانده است، اجاره بها و افرادی که در این زمینه شهرت دارند همچنان بیرون هستند. آنجا. نظارت و پروتکل های دولتی