آیا فعالیت های سازمان بهزیستی برای کاهش معضل کودکان کار کافی است؟ خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، 22 خرداد هر سال مصادف با 12 ژوئن به عنوان روز جهانی منع کار کودکان نامگذاری شده است. در اینجا انجمن مددکاری اجتماعی زیر نظر وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی مسئولیت ساماندهی کودکان کار و خیابان را بر عهده دارد.

اگرچه بسیاری از فعالان حوزه کودک آزاری اجتماعی و کودکان کار بر این باورند که حوادث هولناک کار کودکان در اینجا ناظر خاصی ندارد. اما دولت انجمن مددکاری اجتماعی را به عنوان مسئولیت اصلی در این مورد قرار داده است.

بر این اساس، انجمن مددکاری اجتماعی خدمات ویژه ارائه شده به کودکان کار و خیابان را بررسی کرد. از جمله ساخت مراکز مراقبت روزانه کودک و خانواده با تمرکز بر ارائه خدمات آموزشی حمایتی، مراکز اقامتی 21 روزه، مراکز اقامتی متوسط ​​تا یک ساله و مراکز اقامتی دائمی. که به کودکان اجازه می دهد تا 18 سالگی کار کنند.

بر این اساس انجمن مددکاری اجتماعی طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان را اجرا کند. دینانا من درس خوانده ام؛ در این فرآیند ابتدا انجمن مراقبت در جهت آماده سازی برای جامعه و محیط در معرض خطر، کودکان کار آسیب دیده را در هر منطقه شناسایی و سپس با پذیرش و انتقال کودک کار به مناسب ترین مرکز برای وی، این فرآیند را انجام داد. یا او. .

در مرحله اول، پس از جذب کودک به کار و اسکان در یکی از مراکز امدادی، فرآیند شناسایی و کاهش بحران به سرعت انجام می شود و سپس به مرور زمان انجام می شود و پیگیری و زمان زیادی طول می کشد. راهنمای حرکت تدریجی کاهش آسیب های اجتماعی کودکان کار

مرکز در مرحله پایانی به توانمندسازی کودکان کار و آسیب دیده می پردازد.

جمعیت شاغل در این مراکز دائما در حال تغییر است. اما به دلیل مشکلات موجود در کشور همسایه افغانستان و مهاجرت بسیاری از اتباع این کشور به ایران، جمعیت کل کشور بیش از پیش تغییر کرده است. بر اساس آخرین سرشماری کودکان مشمول سیستم حمایت از کار کودکان، 80 درصد این کودکان اتباع افغانستان و 18 درصد ایرانی هستند.

آیا فعالیت های سازمان بهزیستی برای کاهش معضل کودکان کار کافی است؟

انجمن مددکاری اجتماعی که یکی از نهادهای مهم در حل مشکلات شانه کودکان کار است، از ایجاد 31 مرکز دولتی نگهداری کودکان کار و ایجاد حمایت آموزشی مستقل 67 در روز خبر داده است. ششم امتیاز بالاتری گرفت و کودکان و خانواده ها در سراسر کشور طرح های حمایت اجتماعی را اجرا کردند.

جمعیت امداد از راه اندازی 31 مرکز دولتی و 67 مرکز خصوصی برای حمایت از کودکان کار خبر داده است اما طبق آمار تنها در سال گذشته 2600 کودک کار و خیابان در استان و تهران شناسایی شده است.

معصومه ایزدی مددکار اجتماعی در بحث برو به گزارش خبرنگار مهر، ایجاد مهارت های جدید توسط مسئولان برای حمایت از کودکان کار ضروری است. هوی :; تعداد آوارگان آنقدر زیاد است و مراکز حمایت از کودکان آنقدر پر است که ما مجبوریم هر روز به تماس ها پاسخ دهیم تا به دانش آموزان و خانواده های کودکان بگوییم کجا نیستند. فرصت ثبت نام وجود دارد.

فاطمه ارزانیان، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران با بیان اینکه در سال 1400 بالغ بر 2600 کودک کار و خیابان در استان شناسایی و تبعید شدند، گفت: وی گفت: بیش از 80 درصد این کودکان خارجی و بقیه ایرانی هستند. این کودکان در صنایع دستی مانند خرید، اپیلاسیون، پادری، گدایی، شیشه شویی، اسپند، گل فروشی، زباله جمع آوری، نمازخانه، سنگین کردن وسایل و … فعالیت می کنند.

توجه به این نکته ضروری است که کودکان کار خارج از چشم عموم و در کارگاه های زیرزمینی کار می کنند. تعداد آنها بیشتر است و با خطرات و خطرات اجتماعی بیشتری روبرو هستند. به همین دلیل افزایش تعداد مراکز و تجهیز آن ها به انجمن مراقبت و نظارت هرچه بیشتر بر گزارش های کودکان کار ضروری است.