آیا روتین مراقبت از پوست من کار می کند؟ 7 راه برای گفتن


با نزدیک شدن به پایان سال، ممکن است از خود بپرسید، “آیا روتین مراقبت از پوست من کار می کند؟”

در این زمان از سال معمول است که کمی تامل کنیم، ببینیم چه چیزی در زندگی ما موثر است و چه چیزی نیاز به بهبود دارد.

توصیه می کنیم این کار را برای روتین مراقبت از پوست خود نیز انجام دهید. به هر حال، شما می‌خواهید سال جدید را با بهترین برنامه‌های معمول ممکن شروع کنید تا پوستتان سالم و درخشان به نظر برسد.

برای انجام این کار، ابتدا باید بدانید که چه چیزی با روالی که قبلا دارید کار می کند و چه چیزی نیست. به این چند سوال پاسخ دهید تا متوجه شوید.

آیا روتین مراقبت از پوست من کار می کند؟ در اینجا یک مسابقه است

1. آیا از جوش زدن رنج می برید؟

مهم نیست که چه کاری انجام می دهید، اگر از جوش های پوستی رنج می برید، روال مراقبت از پوست شما درست کار نمی کند.

متاسفانه راه حل ممکن است ساده نباشد. همه چیز به این بستگی دارد که در وهله اول چه چیزی باعث بروز جوش های شما شده است. این می تواند استرس، استفاده از ماسک، تغییرات هورمونی، کمبود ویتامین D، رژیم غذایی نامناسب یا استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامناسب باشد. (مقاله ما را بررسی کنید، “افزایش آکنه بزرگسالان – چگونه می توان بر جوش های خود کنترل کرد.”)

برای شروع، در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • آیا به تازگی شروع به استفاده از یک محصول جدید کرده اید؟ اگر چنین است – و فوران شما بلافاصله بعد از آن شروع شد – محصول را کنار بگذارید. احتمالا برای شما مشکل ایجاد می کند. یک استثنا: محصول جدید شما حاوی رتینول است. در این صورت، چند هفته به پوست خود فرصت دهید تا خود را تنظیم کند. جوش ها ممکن است فروکش کنند.
 • خیلی خشن رفتار میکنی؟ اگر از محصولات ضد آکنه خشن استفاده می‌کنید، هنگام تمیز کردن پوست خود را به شدت مالش می‌دهید، یا پوست خود را بیش از حد خشک می‌کنید، با تولید بیش از حد روغن واکنش نشان می‌دهد.
 • آیا مرطوب کننده، کرم پودر یا سایر محصولات شما منافذ شما را می بندد؟ مطمئن شوید محصولاتی که استفاده می کنید غیر کومدون زا هستند، به این معنی که منافذ را مسدود نمی کنند. برخی از مواد حاوی سیلیکون نیز ممکن است روی پوست شما تأثیر منفی بگذارند.
 • محصولات CV Skinlabs ما را امتحان کنید. آنها به آرام کردن تحریک و التهاب کمک می کنند و در عین حال پوست را بدون مسدود کردن منافذ تغذیه می کنند.

Skincare Working Rescue + Relief2. آیا روتین مراقبت از پوست من کار می کند: آیا پوست شما خشن و کدر است؟

اگر به این سوال پاسخ «بله» بدهید، روتین مراقبت از پوست شما برای شما کارساز نیست. در جایی، رطوبت مورد نیاز خود را از دست می دهید.

به خاطر داشته باشید که این ممکن است مشکلی برای محصولات شما نباشد، بلکه بیشتر مربوط به زمان یا تعداد دفعات استفاده از آنها است.

در اینجا چند چیز وجود دارد که می توانید امتحان کنید:

 • مطمئن شوید که پاک کننده شما ملایم است و پوست شما را خشک نمی کند.
 • از یک تونر آرام بخش و آبرسان مانند اسپری Rescue + Relief ما استفاده کنید.
 • هفته ای 1 تا 3 بار پوست خود را لایه برداری کنید تا سلول های مرده پوست از بین برود.
 • بلافاصله پس از پاکسازی و تونینگ با یک محصول با کیفیت مرطوب کنید. استفاده از مرطوب کننده روی پوست مرطوب بهترین راه برای نرم و صاف نگه داشتن پوست است.

3. آیا پوست شما احساس خارش یا تحریک می کند؟

پوست سالم و شاد احساس آرامش، راحتی و صاف می کند. اگر پوست شما احساس سوزش و خارش کرد، یا گزیدگی داشت، نشانه این است که چیزی اشتباه است.

پوست شما به عنوان یک آشکارساز حساس عمل می کند. می‌داند که آلرژن‌ها چه زمانی در اطراف هستند و می‌توانند به گرده، برخی غذاها، داروها و مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت از پوست واکنش نشان دهند.

اگر با پوست ناخوشایند سر و کار دارید، این نکات را امتحان کنید:

 • استفاده از تمام محصولات اضافی به جز پاک کننده، تونر و مرطوب کننده را متوقف کنید. به پوست خود زمان دهید تا آرام شود. (اگر هنوز واکنش نشان می دهد، پاک کننده، تونر و/یا مرطوب کننده متفاوتی را امتحان کنید.)
 • سپس محصولات دیگر خود را یکی یکی اضافه کنید و ببینید پوست شما چگونه واکنش نشان می دهد.
 • مراقب عوامل محرک در شوینده های لباس و پاک کننده های خانگی نیز باشید.
 • داروهای مصرفی خود را بررسی کنید تا ببینید آیا ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث تحریک پوست شوند. اگر چنین است، با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

4. آیا روتین مراقبت از پوست من کار می کند: آیا رنگ پوست شما یکنواخت است؟

همه ما با افزایش سن دچار آسیب های پوستی می شویم. ممکن است نواحی پرپیگمانتاسیون، لکه های ناشی از افزایش سن یا لکه ها داشته باشید.

اگر مراقبت از پوست شما موثر باشد، این نواحی محو می شوند تا پوست شما یکدست تر به نظر برسد. اگر هنوز نواحی تاریک دارید، وقت آن رسیده که تغییراتی ایجاد کنید.

 • مطمئن شوید که از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت می کنید. به خصوص اگر از یک محصول روشن کننده پوست استفاده می کنید، خطر آسیب ناشی از نور خورشید حتی بیشتر است که باعث بدتر شدن هایپرپیگمانتاسیون شما می شود.
 • به دنبال محصولات روشن کننده باشید که شامل ویتامین C، رتینول، اسید کوجیک، نیاسینامید، آزلائیک اسید، ماندلیک اسید و آربوتین است. حتی آلوئه ورا می تواند به روشن شدن و روشن شدن کمی کمک کند.
 • به طور مرتب لایه برداری کنید.

5. آیا روتین مراقبت از پوست شما خیلی طولانی شده است؟

طی چندین سال گذشته، تولیدکنندگان ما را متقاعد کرده اند که به محصولات بیشتری نیاز داریم. به زودی، همه ما برای انجام روتین های مراقبت از پوست خود بسیار طولانی شدیم، زیرا آنها از مراحل بسیار زیادی تشکیل شده بودند.

اگر از محصولات زیادی استفاده کنید، ممکن است با مشکل مواجه شوید. برخی از مواد تشکیل دهنده در برخی محصولات ممکن است اثرات مواد تشکیل دهنده در محصولات دیگر را از بین ببرد. خطر مسدود شدن منافذ پوست و تحت تأثیر قرار دادن پوست به طوری که آن واکنش نشان دهد (در جوش و قرمزی) افزایش می یابد.

روندهای امروزی همه در مورد به حداقل رساندن محصولاتی است که استفاده می کنید هم به نفع پوست و هم برای کره زمین. اگر روتین شما بیشتر از آنچه دوست دارید طول می کشد و پوست شما خوشحال نیست، این نکات را امتحان کنید:

 • به اصول اولیه بازگردید: پاکسازی، رنگ کردن و مرطوب کردن.
 • یک محصول را بر اساس نیاز پوست خود اضافه کنید: یک لایه بردار، تقویت کننده ضد پیری، یک محصول روشن کننده برای هایپرپیگمانتاسیون یا موارد دیگر.
 • به دنبال محصولاتی باشید که چندین کار را انجام می دهند مانند اسپری Rescue + Relief ما، که برای از بین بردن تحریکات پوستی در طول روز کار می کند. همچنین می توانید از آن به عنوان تونر روزانه یا افترشیو استفاده کنید.

Skincare Working Moisturize6. آیا روتین مراقبت از پوست من کار می کند: آیا پوست شما قرمز است یا برآمدگی های قرمز دارید؟

قرمزی و برافروختگی ممکن است نشانه روزاسه باشد، یک بیماری شایع که باعث شعله ور شدن برجستگی های قرمز و رگ های خونی قابل مشاهده روی صورت شما می شود.

یا ممکن است از بثورات آلرژیک رنج می برید.

اگر شبیه شما به نظر می رسد، روال فعلی شما کار نمی کند. این نکات را امتحان کنید (و مقاله ما را در مورد روزاسه بخوانید):

 • به آرامی با یک پاک کننده ملایم بشویید.
 • با لوسیون مرطوب کننده و ترمیم کننده بدن ما هر روز مرطوب کنید. هر دو به مهار التهاب و محو شدن قرمزی کمک می کنند.
 • لوازم آرایشی غیر سمی را انتخاب کنید که پوست شما را بدتر نکند.
 • هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • اسیدهای چرب امگا 3 کافی را در رژیم غذایی خود دریافت کنید، زیرا به کاهش التهاب کمک می کنند.

7. آیا متوجه بهبودی شده اید؟

شاید همه چیز با روال مراقبت از پوست شما “خوب” باشد. هیچ اتفاق بدی نمی افتد. شما جوش یا قرمزی یا پوسته پوسته شدن را تجربه نمی کنید.

اما در عین حال، هیچ چیز بهتر نمی شود. چیزهایی که امیدوار بودید محصولاتتان بهبود یابد، تغییر نمی کنند. شاید علائم بیشتری از پیری را مشاهده کرده باشید، خطوط ظریف و چین و چروک‌های شما هنوز قابل توجه است یا قرمزی شما هنوز وجود دارد.

در این مرحله تسلیم شدن وسوسه انگیز است، اما ما از شما می خواهیم که در آنجا بمانید. گاهی اوقات، دیدن نتایج واقعی بیشتر طول می کشد – چند ماه به جای چند هفته. یا گاهی اوقات، ممکن است لازم باشد چیز دیگری را امتحان کنید.

 • اگر به تازگی شروع به استفاده از چیز جدیدی کرده اید، تا زمانی که به پوست شما آسیبی نرساند، حداقل 4 هفته قبل از اینکه چیز دیگری را امتحان کنید، به آن فرصت دهید.
 • محصولات خود را به دقت تحقیق کنید تا مطمئن شوید که حاوی موادی هستند که برای رفع نگرانی های خاص مراقبت از پوست شما نیاز دارید. جستجو کنید تا آنها را در لیست اولیه مواد تشکیل دهنده پیدا کنید. برخی از شرکت ها برای جلب رضایت بازار اندکی سرمایه گذاری می کنند. اگر اینطور باشد، بعداً فهرست خواهند شد.
 • به خاطر داشته باشید که فقط به این دلیل که محبوب است به این معنی نیست که کار خواهد کرد. هر کس متفاوت است. مهم این است که آیا برای شما کار می کند یا خیر.
 • اگر یک مارک کار نمی کند، دیگری را امتحان کنید. شرکت های مراقبت از پوست در نحوه فرمولاسیون محصولات خود متفاوت هستند. به عنوان مثال، یک سرم ویتامین C ممکن است موثر نباشد، در حالی که دیگری ممکن است به محو شدن هایپرپیگمانتاسیون کمک کند.

چگونه می توانید متوجه شوید که روتین مراقبت از پوست شما کار نمی کند؟

عکس سام شیر از Pexels.