آنکارا: اتهامات واهی اروپا به ترکیه را کاملا رد می کنیم – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه در واکنش به گزارش سال 2022 کمیسیون اتحادیه اروپا بیانیه ای صادر کرد و اعلام کرد: قطعنامه ها و اقدامات ضد تروریستی را مطلقا رد می کنیم.

وزارت امور خارجه ترکیه در ادامه مطالبات ناعادلانه اتحادیه اروپا درباره نظام سیاسی، سیاستمداران و مدیران، حقوق و آزادی های اساسی در آنکارا، تصمیم برخی دادگاه ها و مبارزه با تروریسم را رد کرد.

در بخش دیگری از این اعلامیه آمده است: ادعاهای بی اساس و نقد ناعادلانه به ویژه حقوق اساسی غیرقابل قبول است.

وزارت امور خارجه ترکیه در رابطه با بخشی از انتقادات مبنی بر عدم مشارکت در تحریم های اعمال شده علیه روسیه به دلیل درگیری در اوکراین نیز خاطرنشان کرد: تبادل اسرا بین طرف های درگیر ترکیه از بین رفته است.

اینکه ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل با میانجیگری آنکارا سند «انتقال ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» را در تاریخ 22 ژوئیه در استانبول امضا کردند، تکان دهنده است. تاکنون ده ها کشتی حامل غلات اوکراینی از طریق تنگه ترکیه راهی بازارهای بین المللی شده اند.

یک روزنامه اسپانیایی قبلاً نشان داده بود که غلات صادر شده از بنادر اوکراین عمدتاً به مقصد قاره اروپا بوده است.

روزنامه اسپانیایی «ال پایس» به نقل از داده های منتشر شده از سوی سازمان ملل و آمارهای مربوط به کنترل کشتی ها در گزارشی اعلام کرد که حداقل 38 درصد گندم صادراتی از اوکراین به کشورهای اروپایی ارسال شده است. اساس آخرین توافق روسیه و اوکراین با میانجیگری سازمان ملل، صادرات این غلات به کشورهای در حال توسعه آفریقا است.