آنفولانزا به زمستان کرونا رسید/آینده این ویروس – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، این روزها با مراجعه به مطب پزشک و اورژانس شاهد مراجعه افراد مبتلا به آنفولانزا است ما. است.

نسبت آنفولانزا فصل هر سال از نوامبر شروع می شود، اما امسال چیزی غیرمنتظره با این ویروس پیدا کردیم. بنابراین 4 هفته زودتر آمد.

در دو سال گذشته که تجربه زندگی با کرونا را داشتیم، رعایت نکات بهداشتی از شیوع آنفلوآنزا جلوگیری کرد. اما طبق معمول در تابستان شاهد موج ناگهانی آنفولانزا در کشور بودیم.

شاهنامه فردوسی ارشی رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که چند نفر به آنفولانزا مبتلا هستند، گفت: اگر افرادی هستند که در گذشته واکسن آنفولانزا دریافت نکرده اند یا هنوز واکسن آنفولانزا را دریافت نکرده اند. این بیماری ممکن است از بین رفته باشد. آلوده به بیماری البته شدت و نفوذ آنفولانزا از کرونا کمتر است.

با عنوان این مقاله، ما انتظار داریم که امواج آنفولانزا حدود سه تا چهار ماه در هر سال طول بکشد، مگر اینکه بیماری وی افزود: خوشبختانه سرماخوردگی یکی از شایع ترین انواع آنفولانزا در سال های اخیر بوده است.

شیوع آنفلوآنزا در مطب و کلینیک پر شده است، در صورتی که حتی برای کوچکترین علائم نیازی به مراجعه به پزشک نیست. بهترین راه برای مبارزه با آنفولانزا استراحت، قرنطینه و نوشیدن آب است. در عین حال، علی اسدالهی امین، فوق تخصص بیماری های عفونی نیز گفت: اگر تب بیمار پس از گذشت سه روز از آنفولانزا تداوم یابد، سرفه است. مختلط اگر تنگی نفس دارید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

وی تاکید کرد: سرفه خشک می تواند مدتی طول بکشد که مشکل خاصی نیست اما اگر سرفه به خلط تبدیل شود می تواند خطرناک باشد.

این در حالی است که به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، 50 درصد سرماخوردگی ها ناشی از آنفولانزا است.

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: توصیه ما در این شرایط این است که برای جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا، پروتکل بهداشتی به ویژه در مناطق تحت پوشش، اماکن شلوغ، مراکز آموزشی و وسایل نقلیه عمومی را رعایت کنند. مهمترین پروتکل بهداشتی امروزه استفاده از ماسک است، اما شستن مرتب دست ها و فاصله گذاری فیزیکی نیز مهم است.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون آنفولانزا تاثیر بسزایی در کاهش بستری شدن و مرگ و میر دارد، افزود: توصیه ما این است که کودکان، افراد مبتلا، سالمندان و افراد بالای 65 سال و بهورزان و پزشکان آن را دریافت کنند. آنفولانزا نیش می زند.

40 روز از فصل پاییز می گذرد و انتظار می رود که در زمستان امسال نیز با موجی از آنفولانزا مواجه شویم. آمار ابتلا به آنفلوآنزا در کشور نشان می دهد که این بیماری به کرونا رسیده و به سرعت در حال رشد است.

با این اوصاف، باید منتظر زمستان ویروسی باشیم که بیشتر از کرونا می تواند ما را آزار دهد.

استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده و شلوغ مانند کلاس‌های درس در مدارس و دانشگاه‌ها، شستن مرتب دست‌ها، استفاده از کولر و … می‌تواند ما را از ویروس آنفولانزا محافظت کند.