آنتی اکسیدان در بدنسازی

آنتی اکسیدان در بدنسازی

مکمل های آنتی اکسیدان اغلب به عنوان مکمل هایی برای جلوگیری از بیماری و مقابله با اثرات منفی پیری مورد استفاده قرار می گیرند. آنتی اکسیدان در اکثر مواد غذایی یافت می شود و به از بین بردن رادیکال های آزاد ( ماده شیمیایی شناخته شده ای که به سلول ها آسیب می رساند و باعث رشد بیماری ها می گردد ) کمک شایانی می کند.

آنتی اکسیدان ها کلاس خاصی از مواد مغذی هستند. آنتی اکسیدان در بدنسازی ، از واکنش شیمیایی مضر ایجاد شده توسط اکسیداسیون ( اثر مخرب اکسیژن و دیگر عوامل اکسید کننده بر اجزای مولکوی سلول ها ) جلوگیری می کند. علاوه بر دریافت آنتی اکسیدان ها از طریق مواد غذایی ، بدن انسان قادر به تولید آنتی اکسیدان ها از جمله کوآنزیم Q10 است.

مصرف مواد غذایی به ویژه میوه و سبزیجات مانند گوجه فرنگی ، هندوانه ، پاپایا ، زغال اخته ، هویج و کاهو طیف وسیعی از منافع آنتی اکسیدان ها را فراهم می کنند. از آنجایی که چای سبز شامل آنتی اکسیدانی به نام کاتچین است ، مصرف منظم آن نیز مفید خواهد بود.

مکمل های آنتی اکسیدان اغلب شامل ویتامین های زیر هستند :

 • بتا-کاروتین
 • لوتین
 • لیکوپن
 • سلنیوم
 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • ویتامین E

ویتامین C یکی از متداول ترین مکمل های آنتی اکسیدان محسوب می شود ، زیرا محلول در آب می باشد. از سوی دیگر ، ویتامین E یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که از بافت های چربی بدن محافظت می کند. یکی دیگر از مکمل های آنتی اکسیدان در بدنسازی ، بتا-کاروتین بوده که هنگام ورود به داخل بدن به ویتامین A تبدیل می شود.

این آنتی اکسیدان برای محافظت از دیواره های سلول در بدن اهمیت دارد. مانند ویتامین E ، ویتامین A نیز محلول در چربی بوده و برای محافظت از بدن در مقابل آلاینده ها طراحی شده است. سلنیوم یک ماده معدنی مهم در بدن انسان است. این آنتی اکسیدان از خاک وارد گیاه شده و برای توانایی بدن در مقابله با انواع بیماری ها اهمیت دارد.

یکی از خواص سلنیوم این است که به ویتامین های E و C کمک می کند تا بهتر در داخل بدن عمل کنند. اکسیداسیون ( عمل ترکیب اکسيژن با جسم دیگری ) به فرآیندی اشاره دارد که در آن اتم یا مولکول ، الکترونها را از دست می دهند. این بخش مهمی از تبدیل مواد غذایی به انرژی است.

مزایای آنتی اکسیدان در بدنسازی

مصرف آنتی اکسیدان می تواند به جلوگیری از بیماری های مزمن ( از جمله بیماری های قلبی و سرطان ) کمک کند. اصطلاح ” آنتی اکسیدان ” طیف وسیعی از مواد مغذی را پوشش می دهد که می توانند از طریق مکانیزم های کاملا متفاوت عمل کنند. به عنوان مثال ، برخی از آن ها با اکسیداسیون مولکول ها در داخل سلول به صورت مستقیم واکنش نشان می دهند و برخی دیگر ، از طریق اتصال و خنثی سازی مواد معدنی در خون از سلول ها محافظت می کنند.

طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها در طبیعت وجود دارد و از آنجایی که تنوع آن ها زیاد است ، هر آنتی اکسیدان در بدنسازی مزایای خاصی برای قسمت های مختلف بدن دارد. به عنوان مثال بتا-کاروتین برای سلامت چشم ، لیکوپن برای پروستات و فلاونوئیدها برای سلامتی قلب مفید هستند.

تاثیر آنتی اکسیدان در پوست

زمانی که پوست در معرض نورهای ماوراء بنفش قرار می گیرد ، آسیب های اکسیداتیو با شکل گیری انواع مختلف واکنش پذیری اکسیژن از جمله اکسیژن مجزا ، رادیکال های سوپر اکسید و رادیکال های پر اکسید تحریک می شود. این نوع واکنش های اکسیژن چربی های سلولی ، پروتئین و DNA را از بین می برد و منجر به سوختگی پوست ، پیری زودرس پوست و حتی سرطان پوست می گردد. ترکیب بتا-کاروتین و ویتامین E یکی از قوی ترین ترکیبات آنتی اکسیدان برای محافظت از پوست در مقابل گونه های واکنشی اکسیژن است.

تاثیر آنتی اکسیدان در سیستم ایمنی بدن

اکسیژن مستقل می تواند سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار دهد ، زیرا قادر به تسریع تولید رادیکال های آزاد است. آساتکسانتین و اسپیرولینا سیستم ایمنی غیر اختصاصی و اختصاصی بدن را تقویت می کنند و قادر به محافظت از تغییر تمامی غشاهای سلولی و DNA بافت سلولی هستند.

امروزه افزایش مصرف مکمل آنتی اکسیدان در بدنسازی ، برای سلامتی بسیار ضروری است. زیرا بدن انسان قادر به تولید آنتی اکسیدان به میزان کافی نیست و دریافت مقدار کافی ویتامین ها ، مواد معدنی ، فیتوکمیکال ها و آنزیم ها باید از طریق مکمل ها جبران شود. افزایش مصرف آنتی اکسیدان منجر به بهبود موارد زیر نیز می گردد :

 • مشکلات قلبی
 • مشکلات چشم
 • مشکلات حافظه
 • اختلالات خلقی
 • مشکلات سیستم ایمنی بدن

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید