آمریکا چگونه غرب آسیا را به بازار تسلیحات تبدیل کرد؟ – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


خبرگزاری مهر، گروه بین بین المللی: بر اساس داده های “موسسه تحقیقات صلح بین بین المللی استکهلم” (ساپری47 درصد تسلیحات آمریکا به خاورمیانه صادر می شود که 24 درصد آن را عربستان سعودی به عنوان بزرگترین مصرف کننده تسلیحات آمریکایی به خود اختصاص داده است. منطقه غرب آسیا یکی از قطب های اصلی تسلیحات و تجهیزات ایالات متحده است. منطقه ای که برای توجیه حضور نیروهای آمریکایی و لزوم فروش تسلیحات آمریکایی به بازیگرانش، باید همیشه آبستن هرج و مرج و تنش باشد.

چند روز پیش، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که واشنگتن سامانه‌های موشکی و سامانه‌های پدافند هوایی را به کویت می‌فروشد. برجسته کردن میانبر ارزش 3 میلیارد دلار را پذیرفت.

در بیانیه پنتاگون آمده است که این قرارداد تسلیحاتی قدرت کویت را در برابر تهدیدات احتمالی و دفاع از خود در برابر طرف‌های منطقه در آینده افزایش می‌دهد و با این سلاح، سیستم دفاعی کویت با سایر کشورهای عربی خلیج فارس همسو خواهد شد. آمریکایی ها تایید خواهند کرد.

کویت در آوریل سال گذشته توافقنامه همکاری نظامی خود با ایالات متحده را تمدید کرد. این قرارداد که در سال 1991 در جریان جنگ دوم خلیج فارس به امضا رسید، به ارتش آمریکا اجازه استفاده از امکانات کویت را می دهد.

داده های آماریآمارگیرمیزان صادرات تسلیحات ایالات متحده به کویت بین سال های 2009 تا 2017 را نشان می دهد. فروش تسلیحات ایالات متحده به کویت در سال 2014 با 681 میلیون دلار به اوج خود رسید. ترک کردن اما از آن سال، فروش تسلیحات به این کشور عربی در خاورمیانه کاهش یافته است، به طوری که در سال 2017، ایالات متحده حدود 55 میلیون دلار سلاح به کویت صادر کرد.

آمریکا چگونه غرب آسیا را به بازار تسلیحات تبدیل کرد؟

آمریکا بزرگترین صادرکننده سلاح و عربستان سعودی بزرگترین خریدار تسلیحات هستند

اسناد «موسسه تحقیقات صلح بین بین المللی استکهلم” (SIPRI) نشان می دهد که ایالات متحده بزرگترین صادر کننده تسلیحات در جهان است. بنابراین، ایالات متحده مسئول 37 درصد از صادرات تسلیحات متعارف جهان بین سال های 2016 تا 2016 تا 2020 بوده است که بسیار بیشتر از روسیه است. دومین کشور بزرگ با سهم 20 درصدی در صادرات.

بر اساس داده ها ساپری47 درصد از صادرات تسلیحات آمریکا به خاورمیانه و 24 درصد آن به عربستان سعودی می رسد و ریاض بزرگترین مصرف کننده تسلیحات آمریکایی است. این شامل 27 درصد مربوط به منطقه آسیا-اقیانوسیه، 16 درصد مربوط به اروپا و آسیای مرکزی، 5.4 درصد مربوط به آسیای جنوبی، 2.7 درصد مرتبط با آفریقا و 2.6 درصد در رابطه با سایر کشورهای قاره آمریکا است. .

آمریکا چگونه غرب آسیا را به بازار تسلیحات تبدیل کرد؟

وی در پاسخ به این سوال که چه کشورهایی به عربستان سلاح صادر می کنند؟ داده های پایگاه داده های آماریآمارگیرنشان می دهد که پس از ایالات متحده که از نظر تعداد در رتبه اول قرار دارد، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و … هستند.

آمریکا چگونه غرب آسیا را به بازار تسلیحات تبدیل کرد؟

وب سایت آلمانی «دویچه و او«چندی پیش، در استناد به داده ها ساپریگزارشی منتشر کرد و نوشت که سلاح های آمریکایی هم اکنون در دست هر دو طرف درگیری در عراق، یمن، سوریه و لیبی است. هواپیماهای آمریکایی و انگلیسی در بحران یمن بمب، موشک و تانک به عربستان سعودی و امارات تحویل داده اند. است ولی حمل این یعنی مرگ بیش از 100000 نفر در این کشور.

بر اساس این گزارش و جدول زیر، بین سال های 2015 تا 2019 در خاورمیانه و شمال آفریقا، پس از عربستان سعودی، بازیکنانی مانند مصر، الجزایر، امارات، عراق، قطر، رژیم صهیونیستی و ترکیه در رتبه های بعدی قرار داشتند. مکانی برای خرید اسلحه

آمریکا چگونه غرب آسیا را به بازار تسلیحات تبدیل کرد؟

در سال های اخیر، فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان سعودی به دلیل استفاده ریاض از آن برای کشتار مردم بی گناه در یمن و همچنین کشتار هولناک جمال است. خاشقجی» دستور بن سلمان خبرنگاران منتقد سعودی را محدود می کند.

بحران اوکراین و آمریکا و متحدان اروپایی در این آوار است، اما مبنای تغییر شیوه کار است. بایدن به او این امر اجتناب ناپذیر داد تا ابتدا در جاده ریاض قدم بگذارد. سفری که معلوم شد برخلاف محاسبات کاخ سفید بوده و اخیرا عربستان و روسیه به عنوان اعضای اوپک پلاس تصمیم به کاهش ۲ میلیون بشکه ای نفت در روز گرفتند. است.

این تصمیم غیرمنتظره ریاض و مسکو واکنش شدید مقامات آمریکایی را به همراه داشت، بنابراین اخیرا «جان کربیاین را سخنگوی دفاع ملی در کاخ سفید تایید کرد بایدن روابط بین ایالات متحده و عربستان سعودی را بررسی می کند.

هدف غرب آسیا از آسیب پذیرترین بازیگران اروپایی در بحران اوکراین

همانطور که قبلا ذکر شد، بحران ناشی از جنگ در اوکراین بسیاری از موازنه های منطقه ای و بین المللی را بر هم زده است. علاوه بر آمریکا، آلمان نیز که 55 درصد به گاز روسیه وابسته است و در آستانه فصل سرما در شرایط سختی به سر می برد، در ازای افزایش صادرات انرژی، به فکر فروش سلاح به خاورمیانه است.

از این رو آلمان که پس از جنگ جهانی دوم اجازه تسلیح نداشت، به دلیل بحران اوکراین وارد فاز نظامی و مسابقه تسلیحاتی شد که شامل تصویب 100 میلیارد یورو بودجه دفاعی از سوی پارلمان می شود. این کشور و توافق آتش بس با ریاض.

چند روز پیش رابرت هابک وزیر اقتصاد در نامه ای به کمیسیون اقتصادی پارلمان فدرال (بوندستاگ) صدور مجوز صادرات برخی سلاح ها به عربستان سعودی را تایید کرد.

با این مجوز، دولت ائتلاف آلمان با صادرات تجهیزات و مهمات جنگنده یوروفایتر و تورنادو ۲ به ارزش ۳۶ میلیون یورو به عربستان موافقت کرد. دولت آلمان همچنین با ارسال قطعات ایرباس “A330 MRTT” در پروژه مشترک با ایتالیا، اسپانیا و انگلیس به ارزش 2 میلیون و 800 هزار یورو به عربستان سعودی موافقت کرد.

در همین حال، آلمان از نوامبر 2018 در واکنش به نقش ریاض در جنگ داخلی یمن و قتل وحشیانه جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد، ارسال تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کرده است.

چند روز پیش اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در جریان سفر منطقه ای خود وارد ریاض شد و با محمد بن سلمان که اکنون رئیس دولت عربستان است، دیدار و گفتگو کرد. این مکالمه ای است که محتوای آن قابل پیش بینی است: فروش تسلیحات در مقابل منابع انرژی.

پایان سخنرانی

استراتژی تنش آفرینی آمریکا در غرب آسیا، بازیگران این منطقه جغرافیایی را به فکر پر کردن سلاح برای حفظ امنیت و مقابله با تهدیدات خارجی انداخته است. این احساس ترس و ناامنی منطقی تر از ادامه بحران ها یکی پس از دیگری به نظر می رسد. این یک پروژه چند دهه ای از سوی غرب برای توجیه حضور نظامی خود و فروش تسلیحات خود تحت شعارهای دروغین بشردوستانه مانند حقوق بشر و مبارزه با تروریسم بوده است.

البته این طمع با هدف فروش تسلیحات در خاورمیانه، اکنون باعث شده که آمریکا به دنبال بازارهای جدیدی برای صادرات بیشتر سلاح باشد. بنابراین، پس از بازار اوکراین – که طبق برنامه کاخ سفید، فروش تسلیحات آمریکایی را تبلیغ می کرد – اکنون نوبت به بازار تایوان و جنگ بین چین و تایپه رسیده است. این توطئه ای است که تاکنون به دلایل مختلف از جمله حیله گری رهبران در پکن خنثی شده است.