آمریکا پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را کنار گذاشت – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «الکساندر وندیکتوف» معاون دبیر شورای امنیت روسیه اعلام کرد که معاهده منع موشک های دوربرد هسته ای موسوم به آن است. INF توسط ایالات متحده مشخص شده است.

این مقام دفاعی روسیه همچنین افزود: معاهده منع موشک های هسته ای بین آنها تعلیق نشد، بلکه تنها توسط آمریکایی ها شکسته شد. چون ناگهان تصمیم گرفتند به این توافق عمل نکنند. در واقع آنها می خواهند موانع قانونی توسعه موشک های هسته ای میان برد را از بین ببرند تا توانایی های خود را توسعه دهند.

لازم به ذکر است که این معاهده موشک های هسته ای میان برد را ممنوع می کند (INF) این قرارداد در سال 1987 بین رونالد ریگان و میخائیل گورباچف، روسای جمهور سابق ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی امضا شد. آنها تولید، خرید یا آزمایش موشک های بالستیک با برد 300 تا 3400 کیلومتر را ممنوع کردند..

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مارس 2017 اعلام کرد که این کشور از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد خارج می شود. (INF) بیرون

پیشتر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی خود در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل در ژنو نسبت به خروج آمریکا از موشک های معاهده ضد موشکی و پیمان منع موشک های هسته ای میان برد هشدار داده بود. (INF) این می تواند منجر به یک مسابقه تسلیحاتی گسترده با عواقب ناخواسته شود. وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: اطمینان دارم که همه ما از خرد و قدرت لازم برای عبور از بحران، حفظ و بهبود چارچوب توافقات بین المللی جدید و جلوگیری از تکثیر تسلیحات برخورداریم..

وزیر امور خارجه روسیه همچنین افزود: مسابقه تسلیحاتی جدید باعث می شود بسیاری از کشورها برای حفظ امنیت ملی چاره ای جز تولید تسلیحات و موشک های هسته ای نداشته باشند. اکثر این کشورها از علم و فناوری لازم برای تولید چنین سلاح هایی برخوردار هستند.

همچنین پیشتر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در سخنان خود اعلام کرده بود که آمریکا عامل افزایش رقابت تسلیحاتی در جهان است.. رئیس جمهور روسیه با متهم کردن واشنگتن به «تضعیف همه توافقات قبلی بین ایالات متحده و روسیه»، تأیید کرد: روسیه معاهده ضد موشکی را نقض نکرد. (ABM) خروج، کنار گذاشتن معاهده موشک های کوتاه برد هسته ای و خروج از معاهده آسمان های باز. شرکای آمریکایی ما این کارها را انجام داده اند. آنها به سرعت دیگران را مقصر می‌دانند و رسانه‌ها در جهت منافع کسانی هستند که به آنها پول می‌دهند.. ولادیمیر پوتین در این رابطه افزود: سربازان ما در مرزهای کشورمان مستقر هستند.

وی افزود: مسکو از ایجاد فضای همکاری سازنده و جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی قدردانی می کند و بر این اساس موشک های میان برد و کوتاه برد در منطقه را به صورت یکجانبه تعلیق می کند.آسیا اقیانوسیه و سایر نقاط جهان به شرطی که شرکای ایالات متحده در چنین فعالیت هایی شرکت نکنند.