آمریکا وضعیت فوق العاده در سوریه را تمدید کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت کاخ سفید، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با ارسال نامه ای به کنگره این کشور خواستار تداوم وضعیت فوق العاده در سوریه شد.

در همین رابطه بایدن نامه ای به رئیس مجلس سنا و رئیس مجلس سنا صادر کرد و گفت: بند 202 ددر صورت عدم ارسال نامه دولتی جدید توسط رئیس جمهور ظرف 90 روز قبل از انقضا، قانون اضطراری ملی خاتمه خودکار وضعیت اضطراری ملی را پیش بینی می کند. بنابراین، من یک اطلاعیه به کنگره ارسال می کنم که وضعیت اضطراری در سوریه پس از تاریخ انقضا ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور آمریکا در نامه خود به رئیس کنگره آمریکا گفت: با توجه به وضعیت سوریه و مسائل مربوط به آن، لازم به ذکر است که با توجه به اقدامات دولت ترکیه در حمله نظامی به شمال شرق سوریه، عملیات عملیات شکست داعش ضعیف شده و جان غیرنظامیان در خطر خواهد بود و بیشتر در معرض خطر قرار خواهند گرفت. . . بنابراین، با توجه به کاهش صلح، امنیت و ثبات در منطقه و همچنین تهدیدهای منحصر به فرد و منحصر به فرد امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده، وضعیت سوریه همچنان فوری است. است. بنابراین تصمیم گرفته ام که ادامه وضعیت اضطراری ملی در فرمان اجرایی 13894 به دلیل وضعیت سوریه و موارد مرتبط ضروری باشد.

رئیس جمهور وقت آمریکا در 11 می 2004 فرمان اجرایی 13338 موسوم به وضعیت اضطراری را به دلیل اقدامات دولت قانونی سوریه صادر کرد. بر اساس این فرمان اجرایی، دارایی‌های افراد خاصی مسدود و صادرات یا صادرات برخی کالاها به سوریه ممنوع شد.

دولت آمریکا در توجیه دلایل صدور اولین فرمان اجرایی اعلام کرد که این دستور برای مقابله با تهدید منحصر به فرد و استثنایی اقدامات دولت سوریه برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا طراحی شده است. . در اولین فرمان اجرایی، تهدیدهای آمریکا شامل حمایت دولت سوریه از تروریسم، پیگیری دمشق برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی و برنامه موشکی آن است.