آمریکا علیه ایران تلافی کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم روسیه، آمریکا با تکرار ادعاهای ضد ایرانی خود در بیانیه ای مضحک اعلام کرد که ارتش ایران در شبه جزیره کریمه برای کمک به ارتش روس ها در فعالیت پهپادی در اوکراین حضور دارد.

بر اساس این گزارش، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ارزیابی ما این است که ارتش ایران در کریمه حضور داشته و در اجرای این عملیات به روسیه کمک کرده است.

وی همچنین گفت که روسیه ده ها فروند از این پهپادها را به دست آورده است و به نظر می رسد در آینده تعداد بیشتری از این پهپادها را خریداری کند.

همزمان، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلفنی گفت‌وگو کردند و به ابتکار اروپایی‌ها گفتگو کردند.

در این گفتگو آخرین تحولات مربوط به بحران اوکراین و مذاکرات برای رفع تحریم ها را مورد بررسی قرار دادیم.

امیرعبداللهیان در خصوص ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین گفت: ما با روسیه همکاری امنیتی داریم اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین احترام به تمامیت ارضی این کشور است نه ارسال سلاح به طرف های درگیر. ، جنگ را متوقف کنید و به مهاجرت پایان دهید.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا از طریق دیپلماسی به مناقشه اوکراین پایان دهد و به اروپایی ها توصیه می کنیم با دید واقع بینانه به این موضوع نگاه کنند.

امیر عبداللهیان گفت: ما مخالف جنگ هستیم و ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین را به شدت رد می کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه تمرکز بر منطق، عقلانیت و دیپلماسی جهت گیری سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: سیاست خارجی ما مبتنی بر استانداردهای دوگانه نیست.