آمریکا برنامه موشکی زیردریایی هسته ای را کنار گذاشت – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منطقه جنگیدولت بایدن برنامه موشک های کروز هسته ای دوران ترامپ باید متوقف شود.

بر اساس بررسی وضعیت هسته ای ایالات متحده در سال 2022 که اخیراً منتشر شده است، پنتاگون تصمیم گرفته است از طرح ساخت موشک اتمی پرتاب کننده زیردریایی صرف نظر کند. این گزارش نشان می دهد که ایالات متحده اکنون یک سوم را دارد گانش این کشور تسلیحات هسته ای «انعطاف پذیر» و «مدرن» را برای جلوگیری از حملات استراتژیک دنبال خواهد کرد.

یک مقام ارشد در وزارت دفاع آمریکا گفت که این نوع موشک کروز باید به تدریج حذف شود. زیرا ساخت آن هزینه زیادی دارد.

پنتاگون ماهیت بازدارندگی ایالات متحده را مناسب توصیف کرده است و او گفت روسیه حمله به ناتو را متوقف کرده است و ما همچنان روی روسیه و چین متمرکز هستیم.

موشک کروز هسته ای برای اولین بار در دولت ترامپ در سال 2018 به عنوان یک گزینه سلاح کم هزینه برای ایالات متحده برای مقابله با تهدید توسعه یافت. این موشک ها عموما نیازهای دریا را تامین می کنند گانش آمریکا هسته ای محسوب می شد.

یک بررسی آماری نشان می دهد که در سال 2017 از مجموع 36.5 میلیارد دلار صادرات تسلیحات و مهمات در جهان، 34 درصد آن از آمریکا بوده است که 60 درصد آن در دست 14 کشور عمدتاً غرب است. کشورها، و 6 درصد باقی مانده مربوط به بیش از 160 کشور است. اما نکته قابل تامل در این شرایط، فهرست خریداران تسلیحات نظامی آمریکا و کشورهای غربی است که در مجموع 36.5 میلیارد دلار صادرات تسلیحات و تسلیحات به سال 2017، 12 درصد آن از هند، 10 درصد از عربستان سعودی و 4 درصد از عربستان سعودی. مصری ها 5 درصد خریدند.