آمریکا: برای دستگیری یک شهروند آمریکایی در عربستان با ریاض در تماس هستیم – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم روسیه، آمریکا اعلام کرده است که با عربستان درباره دستگیری یک شهروند آمریکایی اهل عربستان سعودی که گمان می رود منشاء تنش های جدید بین دو کشور باشد، تماس گرفته است. هر دو طرف. همراه و همدم.

بر اساس این گزارش، «سعد ابراهیم المدی» به دلیل انتشار پیام هایی در توئیتر در انتقاد از عربستان سعودی بازداشت شد.

در همین رابطه، واشنگتن پست گزارش داد که این شهروند آمریکایی الاصل سعودی که در فلوریدا زندگی می کند، نوامبر گذشته به همراه خانواده خود به عربستان سعودی رفت و به دلیل انتشار 14 توئیت در 7 سال گذشته در فرودگاه بازداشت شد.

واشنگتن پست همچنین به نقل از پسر المدی، 72 ساله، گفت که او در 3 اکتبر به 3 تا 16 سال زندان و 16 سال ممنوعیت سفر پس از پایان دوره محکوم شد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن از دسامبر گذشته با ریاض در تماس بوده و این موضوع از روز دوشنبه بار دیگر مورد بحث قرار گرفته است.

ویدانت باتیل، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما همواره نگرانی های خود را در این باره در بالاترین سطوح دولت عربستان از طریق کانال های ارتباطی ریاض و واشنگتن اعلام کرده ایم.

وی در عین حال افزود: آزادی بیان به هیچ وجه نباید جرم باشد.

لازم به ذکر است که روابط ریاض و واشنگتن در پایین ترین سطح خود قرار دارد و پس از حمله روسیه به اوکراین در پایان فوریه، قیمت انرژی افزایش یافته است. این روند به دلیل تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش دو میلیون بشکه نفت تشدید شد و کاخ سفید را بر آن داشت تا با اعضای اوپک پلاس به ویژه عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت مذاکره کند.