آمریکا ایران از هلاکت 2 سرکرده داعش در سوریه خبر داد – خبرگزاری مهر و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، فرماندهی مرکزی آمریکا از هلاکت یکی از سرکردگان گروه تروریستی داعش در حمله هوایی در سوریه خبر داد.

بر اساس این گزارش، فرماندهی مرکزی آمریکا به الجزیره گفته است که در این حمله هوایی در شمال سوریه، ابومعز القحطانی که مسئول امور اسرای داعش بود، کشته شد.

این فرماندهی افزود: معاون رئیس جمهور داعش در سوریه در یک حمله هوایی در شمال سوریه کشته شد.

فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین از اجرای عملیات ویژه در شمال شرق سوریه خبر داد که به هلاکت «رکان الشمان» دیگر سرکرده گروه تروریستی داعش انجامید.

در عین حال، این فرماندهی گفته است که در جریان این عملیات به غیرنظامیان آسیب نرسیده و هیچ سرباز آمریکایی نیز زخمی نشده است.

دولت سوریه بارها تأیید کرده است که نیروهای آمریکایی در شرق و شمال شرق سوریه هدف دیگری جز غارت نفت ندارند و حضور آنها غیرقانونی است.

دزدی نفت سوریه توسط ارتش آمریکا در پی تحولات اخیر در روسیه و اوکراین و اعمال تحریم های سنگین علیه مسکو به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت و انرژی جهان تشدید شده است. قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافت.

نیروهای آمریکایی و متحدانش در سپتامبر 2014 به عنوان بخشی از ائتلاف ضد تروریستی برای مبارزه با داعش وارد سوریه شدند، اما با وجود شکست داعش، نیروهای آمریکایی سال ها است که سوریه را ترک نکرده اند. این در حالی است که آمریکا نیروهای خود را بدون دعوت و درخواست دولت دمشق به سوریه اعزام کرده و از این رو دولت سوریه این حضور را خشونت آمیز و غیرقانونی می داند.