آمار ثبت نام در کشور بهبود یافت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور بین سال‌های 1379 تا 1397، 2.3 برابر و تعداد دانشجویان خارجی در ایران بین سال‌های 1390 تا 1398، 8 برابر شده است.

با افزایش خروج دانشجویان از کشور و ورود دانشجویان به کشور، وضعیت دانشجویی و ثبت نام بهبود یافته است. ایران در سال 2018 در بین کشورهای اعزام کننده دانشجو رتبه 19 و در بین کشورهای پذیرنده دانشجو در رتبه 30 قرار گرفت.

علاقه مند به آمریکای شمالی و اروپای غربی

اگرچه کشورهای آمریکای شمالی و اروپای غربی همواره مقاصد اصلی تحصیل دانشجویان ایرانی بوده اند، اما در سال های اخیر به دلیل محدودیت های شدید ویزا به ویژه آمریکا و افزایش قیمت ها، مهاجرت دانشجویان ایرانی، دانشجویان ایرانی در این کشور افزایش یافته است. مثل ترکیه ما آلمان، کانادا و ایتالیا بوده ایم.

کشورهای همسایه از مهم ترین کشورهای دانشجویی اعزامی به ایران هستند

همچنین همسایگان ایران مهمترین کشور برای اعزام دانشجو به ایران هستند. در سال 2009 افغانستان با 46 درصد و عراق با 24 درصد بیشترین تعداد دانشجوی خارجی را در کشور داشتند و پس از آن لبنان، سوریه و چین قرار دارند.

اگرچه در دهه گذشته تعداد دانشجویان خارجی در ایران افزایش یافته است، اما این میزان با هدف تعیین شده در برنامه ششم توسعه که جذب 1400 نفری 75 هزار دانشجوی خارجی به ایران است فاصله زیادی دارد.

دلایل مهاجرت دانشجویان به خارج از کشور

گرچه تمایل به تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا یکی از انگیزه های اصلی دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج از کشور است، اما عامل اقتصادی و دستیابی به زندگی بهتر در خارج از کشور و مهاجرت از طریق کانال های تحصیلی یکی از دلایل اصلی آن است. که می تواند افزایش تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور را توضیح دهد.

نتایج بررسی تمایل و تصمیم به مهاجرت دانشجویان و فارغ التحصیلان در سال 1392 که در اسفندماه 1395 انجام شد و 2065 دانشجو و فارغ التحصیل در آن شرکت کردند، نشان می داد که وضعیت کلی کشور و اقتصاد از مهمترین موارد است. . انگیزه ها و دلایل اصلی. تحصیل و فارغ التحصیلی برای مهاجرت از کشور خود.

نبود فرصت ایفای نقش و احساس بی نیازی در کشور، ضمن تقویت انگیزه مهاجرت، باعث می شود بسیاری از دانشجویان در حین و پس از فارغ التحصیلی برای مهاجرت اقدام کنند.

رصدخانه مهاجرت ایران تنها منبع انتشار آماری در این زمینه با بررسی میدانی مستمر و پایش دقیق مرکز و داده های آن است.