آلودگی هوا کووید 19 را افزایش می دهد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانگزارش خ برنگر مهر به نقل از دارو نت، “آنی شیانگ“، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی پژوهشکده قیصر کالیفرنیا گفت: “این یافته‌ها مهم هستند زیرا نشان می‌دهند که اگرچه واکسن کووید-19 در کاهش خطر بستری شدن در بیمارستان موثر است، اما افرادی که واکسینه می‌شوند و در معرض هوای آلوده قرار می‌گیرند همچنان در معرض خطر هستند. بیش از این بیماری در مقایسه با وجود دارد. افرادی که واکسینه شده اند است اما آنها در معرض آلودگی هوا نیستند.»

محققان سوابق پزشکی بیش از 50000 بیمار 12 ساله و بالاتر را که در ژوئیه یا آگوست 2021 به کووید-19 مبتلا شده بودند، بررسی کردند. حدود 34 درصد به طور کامل واکسینه شدند.

با استفاده از آدرس‌های خیابان و داده‌های کیفیت هوا، محققان میزان قرار گرفتن بیماران در معرض ذرات معلق به نام PM2.5، سطح نیتروژن دی اکسید کربن (NO2) و ازن (O3) یک ماه قبل از تشخیص کووید و یک سال قبل از آن تشخیص داده شد.

پس از تعیین اینکه واکسن باعث ایجاد تفاوت در خطر بستری شدن در بیمارستان می شود، محققان همچنین دریافتند که حتی در بین افراد واکسینه شده، قرار گرفتن در معرض دو مورد از این آلاینده ها – PM2.5 و دی اکسید نیتروژن – خطر بستری شدن در بیمارستان را افزایش می دهد.

شیانگ وی گفت: افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند 90 درصد کمتر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل کووید 19 هستند و این خطر حتی در افراد واکسینه شده حتی تا حدی حدود 50 درصد است.

با این حال، قرار گرفتن در معرض آلودگی همچنان مضر بود.

شیانگ وی در خبری گفت: در بین افراد واکسینه شده، اثرات نامطلوب قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا نسبت به افراد واکسینه نشده به میزان قابل توجهی کاهش یافت. است، کمتر است. اما این تفاوت از نظر آماری معنادار نیست.»

طبق مطالعات، قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض هوا می تواند بیماری ریه را بدتر کرده و پاسخ سیستم ایمنی را تغییر دهد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی با بیماری قلبی و ریوی و علائم شدیدتر کووید مرتبط است.

نتایج نشان داد که در حدود 31000 شرکت‌کننده در مطالعه که واکسینه نشده بودند، با مواجهه کوتاه‌مدت با PM2.5، خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل کووید-19 13 درصد افزایش یافت. این خطر را 24 درصد افزایش می دهد.

در مورد دی اکسید نیتروژن، خطرات کوتاه مدت و بلند مدت بستری شدن در بیمارستان به ترتیب 14 درصد و 22 درصد برای آلودگی هوا افزایش یافت. این مطالعه رابطه معناداری بین سطوح پیدا کرد ازن و بیمارستان ناشی از کووید گم شده است.