آلفا لیپوئیک اسید چیست

آلفا لیپوئیک اسید چیست

چرا موادی همچون کلم بروکلی و اسفناج برای سلامتی بدن مفید می باشند ؟ گرچه آن ها شامل فیبر ، انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستند ، اما ماده شیمیایی مهم دیگری همچون آلفا لیپوئیک اسید ( ALA ) نیز در فرمول این مواد وجود دارد که یک نوع ” آنتی اکسیدان ” محسوب می شود. همان طور که می دانید آنتی اکسیدان ها مزایای زیادی همچون کاهش التهاب ، درمان بیماری های قلبی و سرطان و افسردگی دارد. آلفا لیپوئیک اسید چیست.

آلفا لیپوئیک اسید ( ALA ) ترکیبی است که در غذاهای گیاهی وجود دارد که رادیکال های آزاد و التهابات بدن را از بین می برد و روند پیری را کاهش می دهد. اما مهم ترین کاربرد آلفا لیپوئیک اسید ، درمان دیابت می باشد.

آلفا لیپوئیک اسید چیست و عملکرد آن در بدن انسان چگونه است ؟

لیپوئیک اسید هم در بدن انسان وجود دارد و هم توسط گیاهان و حیوانات سنتز می شود. ALA در هر سلول بدن انسان وجود دارد و به تبدیل گلوکز به سوخت برای ایجاد انرژی لازم کمک می کند. گرچه بدن ما قادر به تولید آلفا لیپوئیک اسید به مقدار کم است ، اما توصیه می شود مکمل های آلفا لیپوئیک اسید را به منظور افزایش میزان گردش آن در بدن استفاده نمایید ، تا از مزایای بالقوه آن بهره مند گردید.

مهم ترین نقش آلفا لیپوئیک اسید در بدن  مبارزه با اثرات رادیکال های آزاد ، محصولات فرعی شیمیایی خطرناکی که در طول فرآیند اکسیداسیون شکل می گیرند ، است. در داخل سلول های ما ، ALA به اسید دی هیدرولیپوئیک تبدیل می شود که اثرات محافظتی در مقابل عکس العمل های طبیعی بافت سلولی دارد.

همانطور که اکسیداسیون در طول زمان در بدن انسان ، به علت واکنش های شیمیایی طبیعی مانند خوردن یا حرکت و همچنین در معرض آلودگی های محیط زیست و سموم قرار گرفتن رخ می دهد ، ترکیبات خاصی ممکن است بیش از حد واکنش پذیر شوند و به سلول ها آسیب وارد کنند. با مرور زمان این موضوع باعث می شود که سلول های غیر طبیعی رشد کنند و یا این می تواند اثرات دیگری مانند کاهش کارایی متابولیسم و ​​تغییر سیگنال های نورون داشته باشد.

همانند سایر مکمل های آنتی اکسیدان ، آلفا لیپوئیک اسید منجر به کاهش آسیب های سلولی می شود که یکی از علل ریشه ای بیماری هایی مانند سرطان ، بیماری قلبی و دیابت است. همچنین در بدن انسان به منظور ذخیره سطح ویتامین های ضروری همچون ویتامین E و C قابل استفاده است. از سوی دیگر ، به هضم غذا در بدن کمک کرده و از مولکول های کربوهیدرات در هنگام تبدیل آنها به انرژی استفاده می کند.

علاوه بر این آلفا لیپوئیک اسید به عنوان یک هم نیرو بخش با ویتامین های B عمل می کند ، که برای تبدیل تمامی مواد مغذی به انرژی مورد نیاز است. بر خلاف سایر ویتامین ها ( مانند ویتامین های B ، A ، C ، D و E ) که یا محلول در آب هستند و یا محلول در چربی ، ALA قادر به حلالیت در هر دوی آن ها است. شواهدی نیز وجود دارد که آلفا لیپوئیک اسید در بدن به فلزاتی همچون جیوه ، آرسنیک و ید متصل می شود.

نهایتا ، آلفا لیپوئیک اسید نحوه استفاده بدن از یک آنتی اکسیدان بسیار مهم به نام گلوتاتیون و همچنین سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. به همین دلیل است که بسیاری از ورزشکاران از مکمل های ALA به منظور بهبود عملکرد تمرینات استفاده می کنند. اکنون می دانیم آلفا لیپوئیک اسید چیست و باید اطلاعاتی راجب مزایای آن به دست آوریم.

منابع غذای ALA
منابع غذای ALA

تاثیر آلفا لیپوئیک اسید در مقابله با دیابت

از آنجا که آلفا لیپوئیک اسید می تواند از سلول ها و نورون های تولید هورمون محافظت کند ، یکی از مزایای آن محافظت در مقابل دیابت می باشد. ALA یک داروی موثر در درمان نوروپاتی عضلانی دیابتی است که حدود 50 درصد افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد.

ALA به نظر می رسد برای کمک به بهبود حساسیت به انسولین و همچنین محافظت در برابر سندرم متابولیک کمک می کند. تحقیقات انجام شده همچنین نشان می دهد ALA منجر به کاهش سطح قند خون نیز می گردد. ALA برای کمک به تسکین عوارض و نشانه های دیابت ناشی از آسیب عصبی از جمله بی حسی در پاها و بازوها ، مشکلات قلبی عروقی ، اختلالات مرتبط با چشم ، درد و تورم استفاده می شود.

به همین دلیل باید بخشی از هر رژیم غذایی افراد دیابتی برای درمان این اختلالات باشد. یکی از مزایای اصلی مکمل های آلفا لیپوئیک اسید در افراد دیابتی کاهش خطر ابتلا به نوروپاتی است که بر قلب نیز اثر می گذارد.

حفظ سلامت چشم

استرس اکسیداتیو می تواند به اعصاب در چشم ها آسیب برساند و مشکلات بینایی را به ویژه در افراد مبتلا به دیابت یا افراد مسن ایجاد کند. ALA به طور موفقیت آمیزی برای کنترل علائم اختلالات مرتبط با چشم از جمله کاهش بینایی ، آسیب شبکیه ، آب مروارید و کوری تدریجی مورد استفاده قرار گرفته است.

نتایج مطالعات خاص نشان می دهد از آنجایی که ALA آسیب اکسیداتیو را متوقف می کند  و منجر به اصلاح DNA در شبکیه می شود ، استفاده طولانی مدت از آن تأثیرات مثبتی بر روی بهبود بیماری شبکیه دارد.

مانع کاهش فرآیند یادگیری و از دست دادن حافظه می گردد

پیروی از یک رژیم غذایی حاوی مواد مغذی ، منجر به تقویت حافظه می گردد. برخی از متخصصان از مکمل های آلفا لیپوئیک اسید به منظور جلوگیری از آسیب های عصبی ، از دست دادن حافظه ، آسیب مغزی و تغییر عملکرد شناختی به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی استفاده می کنند. ALA با عبور از موانع خونی-مغزی خود را به مغز انسان می رساند ، جایی که می تواند بافت های حساس و عصبی مغز را ایجاد کند. همچنین برای جلوگیری از سکته مغزی و سایر مشکلات مغزی همچون زوال عقل در افراد مسن استفاده می شود.

تقویت گلوتاتیون

از آنجایی که گلوتاتیون برای ایمنی ، سلامت سلولی و پیشگیری از بیماری ها بسیار مهم است ، یک ” آنتی اکسیدان اصلی ” محسوب می شود. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف 300 الی 1200 میلی گرم اسید آلفا لیپوئیک باعث افزایش توانایی گلوتاتیون در تنظیم پاسخ ایمنی بدن و مبارزه با بیماری هایی مانند مقاومت به دیابت و انسولین و یا حتی ایدز گردد.

در بزرگسالان ، مکمل اسید آلفا لیپوئیک به طور مثبت به بیماران مبتلا به سندرم های کمبود ایمنی و ویروس های جدی ناشی از ذخیره کل سطح گلوتاتیون خون و بهبود واکنش پذیری عملکرد لنفوسیت ها به میتژن های سلولی T ، کمک کند.

محافظت از آسیب های پوستی

تحقیقات انجام شده نشان می دهد کرم های موضعی حاوی 5 درصد اسید آلفا لیپوئیک می توانند به کاهش خطوط ریز ایجاد شده توسط قرار گرفتن در معرض آفتاب کمک کنند. آسیب پوست یکی از عوارض جانبی مقدار زیادی از رادیکال های آزاد است.

از آنجایی که آلفا لیپوئیک اسید به مولکول های پروتئین ( به ویژه لیزین ) متصل است ، در بسیاری از گیاهان و حیوانات مختلف یافت می شود. غلظت ALA در غذاهای مختلف می تواند به طور گسترده ای بسته به جایی که آنها رشد می کنند ، کیفیت خاک ، نحوه آماده سازی و تازه بودن آن ها فرق می کند.

برخی از بهترین منابع غذایی اسید آلفا لیپوئیک عبارتند از :

  • کلم بروکلی
  • اسفناج
  • گوشت قرمز
  • گوشت ارگانیک
  • جوانه های بروکسل
  • گوجه فرنگی
  • نخود فرنگی
  • مخمر آبجو
  • چغندر
  • هویج

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید