آشنایی با وانگ زنگچی آخرین نویسنده ناب چینی! خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانخبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: وانگ زانگچی یکی از مهمترین نویسندگان ادبیات چین امروزی است که به عنوان نماینده مکتب ادبی پکن شناخته می شود. قسمت بیستم پرونده «ادبیات چینی» به معرفی این نویسنده اختصاص دارد.

هنگامه کرمی و بیتا جعفری دانشجویان زبان و ادبیات چینی دانشگاه تهران در یادداشتی کوتاه با عنوان آخرین نویسنده ناب چینی! به مهر دادند، این ادبیات را وارد کردند.

در ادامه مطلب جزئیات این یادداشت ما می خوانیم؛

وانگ زانگچی (زاده 5 مارس 1920 و درگذشته در 16 مه 1997) نویسنده، نمایشنامه نویس، نمایشنامه نویس، نمایشنامه نویس و نمایشنامه نویس متولد پکن است. او آخرین کارشناس رسمی در چین است. از آثار او می توان به «راه راهبان»، «گذر آب روان»، «گفتگوی شبانه یاشمین» و … اشاره کرد.

راه راهبان، معروف ترین اثر وانگ زانگ، داستان پسر سیزده ساله ای به نام مینگهای را روایت می کند که برای راهب شدن وارد معبدی می شود. در این معبد زندگی به طور عادی ادامه دارد و راهبان برخلاف قوانین آن به عنوان مردم عادی زندگی می کنند. در همین حین، مینگهای با زن جوانی به نام Xiaoyingzi آشنا شد که در نزدیکی معبد زندگی می کرد و چهار سال بعد، قبل از انتصاب به عنوان راهب، معبد را ترک کرد و تصمیم گرفت با ‘ و Xiaoyingzi ازدواج کند.

مضمون داستان وانگ زانگچی پر از فضای چینی است. عشق و علاقه او به فرهنگ سنتی چین باعث شده است که مدام در نوشته های خود به فرهنگ و آداب و رسوم ملی اشاره کند.

زبان وانگ زانگچی مانند شخصیت او ساده و تمیز است. زیرا او هرگز به عنوان یک شخص به دنبال شهرت و ثروت نبود و از منظر فلسفی و دینی به مردم و جهان پیرامون خود می نگریست. با وجود سختی ها و مشکلات زندگی، روحیه خوب خود را حفظ کرد و سعی کرد تا حد امکان از اوقات فراغت بگذراند. بنابراین، سادگی و خلوص یکی از عناصر کلیدی تاریخ و نگارش وانگ زانگچی است.

وانگ زانگ چی معتقد بود که نه تنها کتاب های فاخر و غنی ارزش خواندن و توجه مخاطب را دارند، بلکه شکوه چیزی است که در زیبایی افراد کوچک و معمولی یافت می شود و سعی در حل این مشکل داشت. نوشتن نیز وانگ زانگچی با این نوع تفکر مردم چین را بر آن داشت تا بیشتر روی زیبایی های کوچک و آشنای دنیای اطراف خود تمرکز کنند و آنها را حس کنند.

داستان وانگ زنگچی این جذابیت را برای مردم دنیای امروز ایجاد می کند: سرعت خود را کم کنید و قدر خود را بدانید!