آتش بس در یمن برای دو ماه دیگر تمدید شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت اینترنتی مقام سازمان ملل، «هانس گراندبرگنماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن اواخر روز سه‌شنبه اعلام کرد آتش‌بس در یمن که از آوریل (نیمه فروردین) برقرار شده بود، دو ماه تا دوم اکتبر تمدید شده است.

گفته می شود این تمدید شامل موافقت دولت و نیروهای انصارالله برای ادامه مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع در اسرع وقت است.

نماینده سازمان ملل همچنین از توافق دو طرف برای تمدید آتش بس و ادامه مذاکرات سازنده تشکر کرد.

گراندبرگ وی در این خصوص گفت: از همکاری مستمر طرفین در اجرای تعهدات خود و اجرای تمامی عناصر آتش بس و مذاکره با حسن نیت برای رسیدن به توافق آتش بس فراگیر و قرار دادن یمن در مسیر صلح پایدار قدردانی می کنم.

نماینده سازمان ملل همچنین افزود: پیشنهاد آتش‌بس شامل توافق طرفین در مورد پرداخت منظم حقوق و مستمری کارگران و بازگشایی جاده در آنجا است. تعز و سایر استان ها و پایگاه های باز و سایر مکان ها برای فرودگاه ها سنا و سوخت رسانی به بندر حدیده و سوخت مداوم را تامین خواهد کرد.

مطابق با گراندبرگتمدید توافق آتش‌بس یمن همچنین فرصتی برای مذاکره درباره آتش‌بس سراسری، مسائل انسانی و اقتصادی و آماده‌سازی برای ازسرگیری روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل متحد برای دستیابی به صلحی پایدار و عادلانه است.

آتش بس سازمان ملل نخستین بار در 2 آوریل (اواسط فروردین) اجرا شد و به مدت دو ماه ادامه یافت. در ماه ژوئن، دو ماه دیگر تمدید شد و طولانی ترین دوره صلح در یمن در بیش از هفت سال جنگ وحشیانه ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه مردم یمن بود.

سازمان ملل در گزارش خود درباره آتش‌بس در یمن در ماه‌های اخیر اعلام کرد: این آتش‌بس منجر به کاهش 60 درصدی تلفات غیرنظامیان و کاهش تقریبا 50 درصدی آوارگان شده است. همچنین 26 نفتکش وارد بندر شدند حدیده 36 پرواز رفت و برگشت انجام شد سنا و پایتخت اردن و قاهره مصر را تکمیل کرد.

گراندبرگ وی همچنین تاکید کرد که هدف اصلی پایان دادن به جنگ، ارائه کمک های ملموس به غیرنظامیان و ایجاد فضای مساعد برای دستیابی به راه حل مسالمت آمیز است. آمیز از طریق فرآیند سیاسی کامل بحث کنید.

گفته می شود نماینده سازمان ملل در هفته های آینده تماس های خود را با طرف های درگیر افزایش خواهد داد تا از اجرای کامل تعهدات خود مبنی بر توقف درگیری ها اطمینان حاصل کند.

گراندبرگ وی گفت: این آتش بس باید شامل اجرای کامل و منظم پروازها بین مکان های مورد توافق و فرودگاه های بین المللی باشد. سنا و ورود چندین نفتکش به بندر حدیده طبق توافق

مطابق با گراندبرگآتش بس در یمن همچنین باید به پیشرفت در باز کردن جاده ها منجر شود تعز و سایر مناطق برای تسهیل رفت و آمد آزادانه زنان، مردان و کودکان یمنی و میلیون ها کالا مانند مردم. تعز و تمام یمن مستحق آتش بس در همه جبهه ها است.

تمدید آتش بس یمن در شرایطی صورت گرفت که نیروهای انصارالله و دولت یمن بارها خواستار توقف نقض توافق توسط نیروهای متجاوز سعودی در جریان آتش بس و توقف کامل بمباران یمن شده اند. است.