آب کرمانشاه به دلیل کاهش بارندگی قطع شد-خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان



به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا کاکاوند ظهر دوشنبه در مراسم تودیع و توجیهی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه که با حضور جمعی از مسئولان استانی برگزار شد، اظهار داشت: مدیریت شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه را پذیرفتم. شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه. و جمعيت جمع شد و در ادغام اين دو شرکت با مشکل مواجه شد.

وی افزود: 2 سال پیاپی خشکسالی های بی سابقه ای در استان کرمانشاه رخ داده است و طبق آمار هواشناسی اولین استانی که کاهش 180 میلی متری بارندگی را داشته است، استان کرمانشاه است که این روند امسال نیز ادامه دارد و نمونه بارز آن است. تاثیر کاهش جریان منابع مانند سراب قنبر از 400 لیتر در ثانیه به 16 لیتر در ثانیه.

مدیرعامل سابق شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه جزو اولین استان های کاهش بارندگی و خشکسالی است اما منابع آبی خوبی در منطقه دارد ما یک استان هستیم.

کاکاوند گفت: در ابتدای ورود به صنعت آب و فاضلاب استان کرمانشاه 370 میلیارد تومان در حوزه ساخت و ساز و کنترل بدهی بدهی وجود داشت. روبه ما به این موضوع رسیدگی کردیم و در نیمه دوم سال 99 همراه با مذاکرات، بودجه مناسبی اضافه شد که اعتبار سال 1400 اضافه شد و بیش از یک میلیارد دلار اعتبار برای بودجه مصوب سال گذشته در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: جهاد آبرسانی از ابتدای دولت سیزدهم در کشور آغاز شد و یکی از کارهای بزرگ عمرانی کشور است که با کمک قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) در استان کرمانشاه انجام شد.ع) در بسیج تشکیل سپاه حضرت نبی اکرم(ص)ص) و قرارگاه نجف انجام می شود.

مدیرعامل سابق شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: 349 شهر 314 میلیارد تومان بدهی دارند، اجرای طرح از امروز آغاز شده و 200 شهر در ماه آینده آبرسانی می شوند و نرخ سود حاکی از آب شرب استان است. از 83 درصد به بیش از 90 درصد افزایش خواهد یافت.

کاکاوند افزود: انتقال 2.5 مترمکعب آب از سد گاوشان سال هاست که در دستور کار قرار گرفته و به دلیل مجوزها و روند اضطراری سد گاوشان به موقع تکمیل نشد و تصفیه خانه غدیر آماده بهره برداری است. و کاهش 70 درصدی فشار و کم آبی کرمانشاه برطرف می شود.